Blog

Blog & Novinky

Mít správné a ověřené informace je základ v dnešní době, kdy je k dispozici nespočet informačních zdrojů. Ve světě asistované reprodukce to platí dvakrát tolik. Proto zde najdete spoustu zajímavých článků, které vám přiblíží tento celý okruh a mnoho dalších témat, které s ním souvisí.

  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2024

    Jaké je projít si několika cykly IVF? Šťastná cesta k miminku (2. část)

    První část příběhu Soni a Nikolase Tortorollo se týkala především jejich neúspěšných pokusů o miminko. V pokračování rozhovoru navážeme pozitivnější notou. Po čtvrtém cyklu IVF se pár dozvěděl, že tentokrát to konečně vyšlo. Jak na radostnou zprávu reagovali a šli by do procesu IVF znovu? A co by poradili párům, které jsou v podobné situaci?

  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2024

    Jaké je projít si několika cykly IVF? Šťastná cesta k miminku (1. část)

    Soňa a Nikolas Tortorollo jsou manželé, kteří si prošli léčbou neplodnosti na naší klinice. Podělili se s námi o svůj příběh, který má šťastný konec, i když nebyl vždy snadný. O miminko se snažili přes 3 roky. V první části rozhovoru se dozvíte, jak léčba ovlivnila jejich život, jaké překážky překonávali a co pro ně bylo nejvíce náročné.

  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2023

    Cestování letadlem v těhotenství –⁠ představuje riziko?

    Plánujete dovolenou, nebo vás čeká služební cesta a lámete si hlavu s tím, jestli je létání v těhotenství bezpečné? Jednoznačnou odpověď zřejmě nenajdete, ale můžeme vás uklidnit. Létání v těhotenství rozhodně není tabu a pokud vás někdo straší zvýšeným rizikem potratu, jde o nepodložená fakta. Lékařské studie se shodují v tom, že pokud netrpíte komplikacemi, není důvod se létání v těhotenství vyhýbat.

    Cestování letadlem v těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2023

    Jak se nezbláznit z léčby neplodnosti?

    Pro většinu lidí jsou Vánoce svátky klidu a míru. Některé páry ale takové štěstí nemají, zvláště ty, které se neúspěšně snaží o založení vlastní rodiny. Zatímco některé rodiny nebo páry s dětmi si užívají vánoční atmosféru s pečením cukroví, chystáním vánočních dárků nebo pohodových chvilek při večerech na vánočních trzích s hrnkem svařáku, pro jiné to může být frustrující období. Řada párů v tomto období, kdykoli více než jindy, čelí o vánočních svátcích zklamání z nesplněného snu, neúspěšného průběhu léčby nebo nepříjemným otázkám blízkých.

     

    Vánoce
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2023

    Co je to překotný porod a jak ho poznat?

    Většina žen se obává dlouhého a vyčerpávajícího porodu. Jenže ani rychlý porod nemusí být výhra. V případě překotného porodu totiž rodička v někdy ani nestihne dojet do porodnice. Navíc jsou tu rizika jak pro ni, tak pro miminko.

    překotný porod
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2023

    Test těhotenské cukrovky – vše, co potřebujete vědět

    Těhotenská cukrovka ohrožuje i jinak zcela zdravé ženy z důvodu hormonálních změn. Rizikové faktory onemocnění jsou vyšší věk těhotné, nadváha nebo cukrovka v předchozím těhotenství. Tzv. oGTT test, celým názvem orální glukózový toleranční test, slouží ke zjištění reakce organismu na zvýšení hladiny krevního cukru (glukózy). Provádí se téměř u všech žen ve druhém trimestru (ve 24. - 28. týdnu).

    test těhotenské cukrovky
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2023

    Jak zmírnit oteklé nohy v těhotenství?

    Nejednu těhotnou ženu dokážou otoky nohou pěkně potrápit. Dobrá zpráva je, že oteklé nohy jsou v poslední fázi těhotenství běžné a nepředstavují zdravotní riziko. Jejich příčinou jsou hormonální změny a zvýšený objem tekutin v těle. Po porodu vymizí stejně tak rychle jako se objevily. Mohou být ale velmi nepříjemné a způsobovat nepohodlí. Existují naštěstí způsoby, jak jim předcházet, případně je alespoň zmírnit.

    oteklé nohy v těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2023

    Jak předcházet striím v těhotenství?

    Strie jsou kosmetickým problémem, se kterým se potýká celých 80 % těhotných. Pokožka je nadměrně namáhaná rostoucím bříškem, zvětšováním poprsí a přibíráním na váze v oblasti boků, hýždí či stehen. Právě v těchto místech se nejčastěji objevují červené až nafialovělé jizvičky. Postupem času vyblednou, ale nezmizí. Dá se jim vyhnout a jak se o ně starat, pokud se už objevily?

     
    strie
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2023

    Netradiční příznaky těhotenství –⁠ jak poznat, že jste těhotná?

    O otěhotnění začne žena přemýšlet obvykle ve chvíli, kdy se jí opozdí menstruace. Tělo ale na oplodnění reaguje velmi rychle a těhotenství se fyzickými i psychickými příznaky ohlašuje už dříve. Následující signály vám mohou napovědět, že ve vašem těle vzniká nový život.

    příznaky těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2023

    Porodní polohy –⁠ jaké existují a jaká je ta nejlepší?

    Výběr správné polohy ovlivní to, jak budete celý porod prožívat. Polohou můžete zmírnit bolestivost kontrakcí, ulevit bolavým zádům i dopřát odpočinek vyčerpanému tělu. A nejen to –⁠ některé také porod urychlují. Pomáhají totiž s otevíráním pánve a sestupem miminka. Polohy můžete střídat nebo je v počáteční fázi prokládat chůzí. Jaké jsou nejčastěji doporučované porodní polohy?

    Porodní polohy
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2023

    Akné v těhotenství –⁠ jak mu předejít či zmírnit jeho projevy?

    Čas těhotenství provází nejen radostné očekávání děťátka, ale také řada nepříjemností. Ať už jsou to nevolnosti, bolesti zad či problémy se zažíváním. Dokonce i pleť dostává vlivem nálože hormonů více zabrat, a tak nejednu ženu trápí mastná pleť a s ní spojené akné. Pojďme se blíže podívat na to, proč vzniká a jak mu lze předcházet, případně jeho projevy co nejvíce zmírnit. 

    Akné v těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2023

    Jak během těhotenství zbytečně nepřibrat?

    Zatímco některé těhotné ženy nemají kvůli nevolnostem na jídlo ani pomyšlení, jiné mají nejrůznější chutě. Navíc která těhotná neslyšela, že může jíst klidně za dva? To však není pravda. Kalorický příjem je potřeba zvýšit, ale ne nijak rapidně. Čemu se však vyplatí věnovat pozornost, je vyvážená skladba jídelníčku. Kromě toho, že udržíte váhu na uzdě, ovlivňujete tím, co jíte, také vývoj miminka. Nezapomínejte ani na dostatek pohybu.

    gynem.cz
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2023

    Pečujeme o vaše duševní zdraví: Psychologická podpora na klinice Gynem před IVF léčbou

    Duševní zdraví je klíčovým aspektem celkového pohody a kvality života. A právě proto se na klinice Gynem zaměřujeme nejen na fyzickou stránku léčby, ale také na vaše duševní zdraví. Ptali jsme se terapeutku z kliniky Gynem Adrianu Tomešovou, která nám vysvětlila, jak můžete na naší klinice pečovat o své duševní zdraví, zejména před plánovanou léčbou IVF, ET, KET a IUI.

    Duševní zdraví
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2023

    Příběh IVF Gynem – od rodinné vize k moderní klinice asistované reprodukce

    Rodinná IVF klinika Gynem je unikátní centrum, které přináší nejen nové životy do světa, ale také poskytuje naději a podporu párům toužícím po vlastní rodině. Gynem není pouze lékařské zařízení, ale ukazuje také příběh odvahy, odhodlání a propojení s pacienty. Podívejte se na osobní příběhy, které se odehrály na cestě ke vzniku rodinné IVF kliniky Gynem.

    Gynem
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2023

    Umělé oplodnění hrazené pojišťovnou – na co máte nárok a co budete hradit sami

    V dnešní společnosti se stále více hovoří o problematice neplodnosti. Díky pokroku v oblasti reprodukční medicíny a novým zákonům o umělém oplodnění mají tisíce lidí naději na plnění svých rodičovských snů. Avšak tato léčba je z finančního hlediska velmi nákladná. Jaké jsou tedy náklady na umělé oplodnění a jaké jsou možnosti jeho hrazení ze strany pojišťoven?

    Umělé oplodnění hrazené pojišťovnou
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2023

    Psychohygiena jako významný faktor, jak otěhotnět

    Všichni lékaři, a to nejen ti specializující se na asistovanou reprodukci, potvrzují, že pozitivní nálada a psychická pohoda mají klíčový vliv na léčbu různých onemocnění a problémů. V moderním, náročném světě, který nám klade vysoké nároky, je obtížné uniknout každodennímu stresu a zátěžím. Náš život je často zaměřen na výkon a úspěch. To s sebou nese mnoho povinností a úkolů, a to nevyhnutelně vede ke stresu a únavě. Jak můžeme pečovat o naše duševní zdraví, které má přímý vliv na naše fyzické zdraví? Jedním z klíčových faktorů může být psychohygiena.

    Psychohygiena
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2023

    IVF nad 40 let: z pohledu embryologa

    Vyzpovídali jsme našeho vedoucího embryologa IVF kliniky Gynem RNDr. Tomáše Riegera, Ph.D., se kterým jsme se vydali na fascinující cestu k samotným počátkům lidského života. Prozkoumáme některé aspekty embryonálního vývoje, díky kterému se formují jedinečné vlastnosti a rysy každého z nás. Jak lze získat životaschopné embryo? Jakou roli hraje kvalita vajíček a spermií při vzniku embrya? Poskytuje zmrazení vajíček šanci na budoucí otěhotnění? A jakou roli hraje v tomto procesu věk ženy? Na všechny tyto otázky vám odpoví embryolog Tomáš Rieger a ukáže vám, v čem spočívá zázrak života.

     

    RNDr. Tomáš Rieger, Ph.D.
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2023

    Nejčastější signály blížícího se porodu

    Skutečně začínáte rodit, nebo jde jen o planý poplach? Poznat začátek porodu není vůbec snadné. Obzvlášť pokud jste prvorodička. Každá žena pociťuje trochu jiné příznaky, takže vám nepomohou ani zkušenosti kamarádek. Sepsali jsme pro vás nejčastější signály blížícího se porodu.

    blížící se porod
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2023

    Jak poznat nedostatek železa v těhotenství a proč je důležité?

    Nedostatek železa v těhotenství je poměrně častým problémem, který může mít negativní dopad na zdraví matky i plodu. Anémie z nedostatku železa je jednou z nejčastějších forem anémie a vyskytuje se u přibližně 15 - 25 % těhotných žen. Jak u sebe poznáte nedostatek železa a proč je důležité si hlídat jeho příjem?

    nedostatek železa v těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2023

    Opalování, solárium nebo sauna v těhotenství – představují riziko?

    Začíná léto a s ním spojené výlety na koupaliště či k moři. Sluneční paprsky nám spolehlivě zlepšují náladu, ale kromě toho představují i určité riziko spojené se spálením kůže. Zajímá vás, jak je to v těhotenství s opalováním, případně jestli smíte chodit do solária či používat samoopalovací krémy? Čtěte dál.

    Opalování v těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2023

    Co pít a nepít v těhotenství –⁠ jak na zdravý pitný režim?

    Během těhotenství se každá žena setká se spoustou pouček o tom, čemu by se v jídelníčku měla vyhnout. Některé potraviny jsou pro vývoj plodu či kvůli riziku potratu vyloženě nebezpečné. Pak je tu spousta takových, u kterých je jejich vhodnost diskutabilní. Na čem se ale shodnou všichni je fakt, že výživa ženy v těhotenství má dlouhodobý dopad na zdraví děťátka (tzv. nutriční programování). Jak je to s nápoji? Pojďme se podívat, které jsou vhodné a kterým se naopak vyhnout.

    zdravý pitný režim
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2023

    Proč užívat kyselinu listovou v těhotenství?

    V těhotenství většina žen myslí na správný jídelníček a životosprávu více než obvykle. Přece jen nejde už jen o jejich zdraví. Většinu vitamínů a minerálů zajistí pestrý jídelníček. Kyselina listová má ale mezi vitamíny výjimečné postavení. Působí mimořádně proti vrozeným vývojovým vadám, především rozštěpu páteře a hydrocefalu (vzniká hromaděním mozkomíšního moku v komorách či dutinách mozku). Snižuje také riziko potratů nebo nízké porodní váhy. Proto se odborníci shodují na prospěšnosti suplementace, a to už v době plánování těhotenství.

    kyselina listová v těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2023

    Vápník a jeho důležitost v těhotenství

    Těhotenství je období, které klade na organismus ženy vyšší nároky ohledně množství přijatých vitamínů a minerálů. Jedním z nich je vápník, který se v těhotenství vstřebává více než v běžném stavu. Kromě vyšší konzumace potravin bohatých na vápník je v některých případech vhodné užívat doplňky stravy. Proč je vápník pro těhotné nepostradatelný?

    Vápník v těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2023

    Taška do porodnice – co si zabalit?

    Těhotenství a očekávání narození nového přírůstku do rodiny je pro každé nastávající rodiče vzrušující zkušenost a také očekávání velkých změn v životě. S blížícím se termínem porodu je důležité mít sbalenou tašku do porodnice a připravit se na pobyt v porodnici. Výběr vhodných věcí a nezbytností zajistí mamince i miminku pohodlí a usnadní první dny po porodu. Poradíme vám, kdy chystat tašku do porodnice, na co byste neměli zapomenout a co by se vám mohlo hodit.

    Taška do porodnice
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2023

    Jak se zbavit pálení žáhy v těhotenství

    Pálení žáhy je častý a nepříjemný průvodní symptom, který pociťuje mnoho těhotných žen, zejména během třetího trimestru. Obvykle je tento problém způsobený hormonálními změnami, ke kterým dochází v průběhu těhotenství, a také tlakem rostoucího miminka na vnitřní orgány. Výsledným efektem je to, že žaludeční šťávy proudí zpět do jícnu. I když to může být nepříjemný pocit, který dokáže narušit každodenní život, existuje několik způsobů, jak pálení žáhy v těhotenství zvládnout, a dokonce se ho zbavit. Podívejte se na několik tipů, jak na to.

    pálení žáhy v těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2023

    Nejčastější mýty o „dětech ze zkumavky“

    Děti počaté díky umělému oplodnění a asistované reprodukci prostřednictvím moderních IVF metod reprodukční medicíny, nebo také lidově „děti ze zkumavky“, byly vždy v drobnohledu lékařů i svého okolí. V současnosti dosáhla celosvětová neplodnost takové míry, že byla zařazena mezi civilizační choroby, a způsoby, jak otěhotnět díky umělému oplodnění, už nejsou ničím výjimečným. Naopak, v populaci už nejsou děti počaté asistovanou reprodukcí ničím zvláštním. I přesto však v této oblasti panuje stále řada mýtů.

    děti ze zkumavky
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2023

    Léčba neplodnosti a léčebné metody IVF

    S neplodností se potýkají miliony párů po celém světě a jejich počet se neustále zvyšuje. Téměř každý pátý pár, který se snaží založit svou vlastní rodinu je ve svých pokusech neúspěšný. Jedná se natolik závažný problém, že Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila neplodnost na seznam civilizačních chorob.

    neplodnost
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2023

    Jak podpořit psychiku neplodných párů

    Téma neplodnosti nebo problémů s početím v současné době už nepředstavují takové tabu jako v minulosti. Přesto se pořád jedná o náročné téma, se kterým se musí potýkat téměř každý čtvrtý pár, který se snaží o vlastního potomka. Neplodnost je natolik rozšířeným problémem, že byla Světovou zdravotnickou organizací (WHO) zařazena na seznam civilizačních chorob. Podobně jako u mnoha dalších nemocí nehraje roli pouze fyzická stránka, ale velkým dílem se tu projevuje i psychika. Proto na IVF klinice Gynem usilujeme o komplexní přístup, a tak neléčíme pouze fyzické příčiny neplodnosti, ale zaměřujeme se také na psychickou pohodu našich klientů a klientek. 

    psychika u IVF
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2023

    Co je to vitrifikace a kryokonzervace vajíček

    S tím, jak se napříč populací snižuje plodnost u mužů i u žen, specialisté na reprodukční medicínu se snaží neustále přicházet s novými možnostmi léčby neplodnosti. Umělé oplodnění darovanými vajíčky nebo spermiemi je dnes už běžná praxe, podobně jako zmražení reprodukčních buněk pro využití v budoucnu. Moderní techniky vitrifikace a kryokonzervace dávají naději ženám, které po vlastních dětech výhledově uvažují, ale léčí se s onkologickými onemocněními, odkládají těhotenství na pozdější dobu nebo nemají dostatečnou zásobu vajíček. Vitrifikace a kryokonzervace oocytů (pohlavních buněk) hrají podle renomované lékařky Any Cobo, která se na tuto oblast specializuje, velmi významnou roli. 

     
    Vitrifikace
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2022

    Šance na otěhotnění po čtyřicítce: rozhovor s vedoucí lékařkou Gynem Kristýnou Frühaufovou

    Mnoho moderních žen odkládá těhotenství na pozdější dobu. Příčin je mnoho, protože na ženy jsou v současnosti kladeny velmi vysoké požadavky a také řada žen si chce rozhodovat o svém životě sama, včetně naplánování těhotenství a mateřství. Dnes je běžné, že ženy chtějí nejprve vystudovat, procestovat svět, získat nové zkušenosti, vybudovat si kariéru, finančně se zabezpečit a v neposlední řadě si také najít partnera, se kterým by mohly prožít svůj život a vychovat děti. Ale jakkoli je svět nevyčerpatelná studnice možností, biologické hodiny jsou neúprosné. Zeptali jsme se vedoucí lékařky na klinice Gynem MUDr. Kristýny Frühaufové, PhD., jaké jsou možnosti otěhotnění a těhotenství žen ve vyšším věku.

     

    IVF nad 40 let
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2022

    Zdravý životní styl znamená větší šanci na otěhotnění

    Snažíte se založit si vlastní rodinu, ale vysněné dvě čárky na těhotenském testu se stále neobjevují? To ale ještě není důvod k obavám nebo dokonce k tomu, že se budete vytouženého miminka vzdát. S neplodností se potýká téměř pětina párů a jedná se o natolik palčivý problém, že neplodnost byla zařazena Světovou zdravotnickou organizací na seznam civilizačních chorob. Díky moderní medicíně ale existuje řada metod, jak počít a úspěšně donosit zdravé dítě. Ovšem než začnete zvažovat umělé oplodnění a návštěvu IVF kliniky, můžete sami vyzkoušet řadu způsobů, jak otěhotnět. Zaměřte se především na zdravou životosprávu a udržujte se po fyzické i psychické stránce v dobrém stavu. 

    Zdravý životní styl
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2022

    Těhotenství týden po týdnu – 32. týden

    Ve dvaatřicátém týdnu těhotenství začíná poslední měsíc, kdy se miminko schovává v teple a bezpečí dělohy matky a vy se pomalu začínáte připravovat na porod. V drtivé většině případů je už plod otočený hlavičkou dolů, díky čemuž se některým těhotným ženám v tomto vysokém stupni těhotenství lépe dýchá a také trávicí problémy už nejsou tak palčivé, u jiných naopak přetrvávají. Velké bříško ztěžuje pohyb a bývá na obtíž i při spaní nebo odpočinku. V 32. týdnu těhotenství je přírůstek váhy o něco větší než v předchozích měsících. Nastávající maminku čeká pravidelná návštěva prenatální poradny, kde dostane formulář pro nástup na mateřskou dovolenou. Žena musí odejít na mateřskou dovolenou 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. 

    tehotenstvi
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2022

    Co obnáší darování vajíček

    Neplodnost je v poslední době stále více skloňované téma a není se čemu divit. Vždyť problémy s početím má v současnosti téměř každý pátý pár. Na vině je životní styl, nejrůznější jiná onemocnění i zvyšující se věk žen, které chtějí otěhotnět. Naštěstí má moderní medicína na tuto civilizační chorobu odpověď. Díky umělému oplodnění a asistované reprodukci, které patří mezi základní léčby neplodnosti, se mohou dočkat svého vlastního potomka i páry, kterým se nedaří počít přirozenou cestou. IVF kliniky se ale nemohou obejít bez žen, které jsou ochotné svá vajíčka darovat. Jakkoli už dárcovství vajíček není takové tabu, stále kolem něj panuje řada mýtů a mylných informací. Co tedy obnáší darování vajíček a jaká jsou pro a proti.

    darovani vajicek praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2022

    Těhotenství týden po týdnu – 30. týden

    Třicátý den těhotenství je raná fáze třetího trimestru. V druhém trimestru měla nastávající maminka čas načerpat síly, protože podle většiny žen patří toto období mezi nejpohotovější čas těhotenství. Během něj ustoupí nevolnosti a hormonální bouře, která provázela první trimestr, ale miminko není zatím natolik velké, aby způsobovalo ženě větší obtíže při pohybu, dýchání, trávení a dalších fyziologických procesech. Ve 30. týdnu plod zaplňuje většinu dělohy a je velmi aktivní. Rostoucí bříško znesnadňuje pohyby, objevují se bolesti zad a zvětšující se děloha ubírá prostor dalším orgánům. Nastávající maminku čekají návštěvy prenatální poradny minimálně každých 14 dní a je nejvyšší čas začít připravovat porodní plán i výbavu na návrat z porodnice. 

    tehotenstvi
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2022

    Preimplantační vyšetření a genetické testování

    Mnoho párů touží po vlastním miminku, ale téměř čtvrtině z nich se nedaří počít přirozenou cestou. Pokud žena ani po roce nechráněného pohlavního styku neotěhotní, je na čase vyhledat pomoc odborníků. Umělé oplodnění je totiž pro mnoho párů jedinou nadějí, jak si splnit sen o založení rodiny. Každý nastávající rodič si samozřejmě přeje, aby těhotenství proběhlo bez problémů a dítě se narodilo zdravé. V rámci asistované reprodukce existuje nejen řada metod, jak zvýšit šanci na otěhotnění, ale také jak zajistit, aby zárodek budoucího člověka neměl žádnou genetickou zátěž a netrpěl jinými onemocněními. Jedná se o preimplantační vyšetření, při kterém je embryo vyšetřeno ještě předtím, než je přeneseno do dělohy.

    Preimplantační vyšetření
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2022

    Samovolný potrat – hrozba raného těhotenství

    Vytoužené dvě čárky na těhotenském testu, bezproblémové těhotenství a narození zdravého miminka, to vše se dá považovat za malý zázrak. Zvláště v době, kdy má téměř čtvrtina párů problémy s početím přirozenou cestou a léčí se s neplodností. Bez ohledu na to, zda došlo k otěhotnění standardním způsobem nebo za pomoci umělého oplodnění, v téměř 20 % případů hrozí riziko samovolného potratu. Ke spontánním potratům dochází nejčastěji v prvním trimestru těhotenství a příčiny jsou různé. Může jít o chromozomální vady, imunologické a hormonální důvody, infekci i okolní vlivy a životní styl. Jaké je tedy riziko samovolného potratu v jednotlivých trimestrech? 

     
    potrat
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2022

    Pro a proti odkládání těhotenství na vhodnější dobu

    V současné době se věk prvorodiček i novopečených rodičů zvyšuje. Je to trend, který vychází z povahy a požadavků moderní doby. Odkládání těhotenství má své zastánce a odpůrce. Jedním z hlavních argumentů, proč těhotenství neodkládat, je vysoká míra neplodnosti, se kterou se léčí téměř čtvrtina párů. Neplodnost není způsobena jen geneticky, hormonálně nebo jako důsledek nejrůznějších onemocnění, ale také tím, že s rostoucím věkem nejen ženy, ale i muže klesá šance na otěhotnění přirozenou cestou. Zastánci rodičovství ve vyšším věku pak argumentují tím, že lidé si chtějí nejprve užít volnosti, věnovat se svým zálibám a finančně se zajistit. Svou roli můžou hrát také turbulentní události ve světě, které nevytvářejí optimální podmínky pro klidnou výchovu dětí. 

     
    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2022

    Hrozí riziko mimoděložního těhotenství po IVF?

    Cesta za vytouženým miminkem může proběhnout naprosto bez komplikací a zdárně, ale není neobvyklé, že se objeví také řada překážek a problémů. Své o tom ví skoro čtvrtina párů, kterým se nedaří otěhotnět přirozenou cestou a musí podstoupit léčbu neplodnosti na klinice asistované reprodukce. Očekávané dvě čárky na těhotenském testu jsou skvělý začátek, ale abyste si z porodnice přinesli domů svůj uzlíček štěstí, musí ženské tělo během těhotenství zvládnout několik důležitých věcí. Po otěhotnění je dalším úkolem zdárné uhnízdění embrya v děložní sliznici. Pokud k tomu nedojde a embryo není z těla vyloučeno při samovolném potratu, jedná se o mimoděložní těhotenství. Jak ho poznat a jaká jsou jeho rizika? 

    mimoděložní těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2022

    Akupunktura – alternativní léčba neplodnosti

    Existuje řada lékařských a vědeckých metod moderní západní medicíny, jak léčit neplodnost. Obvykle se jedná o dlouhodobý proces, který je náročný po fyzické i psychické stránce. Neplodné páry musí podstoupit řadu vyšetření, užívat nejrůznější léky a další medikamenty nebo vsadit na další metody, jak úspěšně otěhotnět. Nedílnou součástí léčby neplodnosti nejsou jen poznatky a postupy moderní medicíny, ale také dobré duševní rozpoložení, psychická pohoda a vybalancovaný životní styl. V mnohém tak může pomoci alternativní medicína a alternativní léčba neplodnosti. Samy o sobě nejsou tyto metody všemocným řešením, ale mohou být vhodným doplňkem ke standardní IVF léčbě

    akupunktura a plodnost
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2022

    Těhotenství týden po týdnu – 28. týden

    V osmadvacátém týdnu vstupuje nastávající maminka do třetího trimestru. Zatímco u většiny žen probíhá druhý trimestr poměrně poklidně a obvykle je přirovnáván k jednomu z nejhezčích období těhotenství, poslední fáze začíná být opět náročná. Miminko totiž rychle přibývá na váze, velmi živě se pohybuje a jeho růst kopíruje i zvětšující se děloha. V tomto období už plod váží zhruba 1 kilogram a měří necelých 40 centimetrů. Pro lepší představu je veliký zhruba jako lilek. Rostoucí děloha začíná tlačit na hrudní koš, bříško roste rychlým tempem a u ženy dochází ke změně těžiště. Díky tomu mohou být nastávající maminky v tomto období poněkud neohrabané a pohybují se pomalu. 

     
    ivf praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2022

    Nízký počet spermií neznamená neplodnost

    Mužská i ženská plodnost už dlouhodobě klesá do takové míry, že tento markantní pokles zaznamenala i Světová zdravotnická organizace a neplodnost byla zařazena mezi civilizační choroby. Problémy s otěhotněním má téměř čtvrtina párů. Příčiny jsou různé, od genetické zátěže po vrozené vady nebo prodělaná onemocnění. U mužů bývá nejčastějším problémem nízká kvalita spermií a jejich nedostatek. Proto je také součástí vyšetření před zahájením procesu IVF spermiogram, na základě kterého lze určit, zda mají spermie potenciál oplodnit vajíčko a zda jich je dostatek. I v případě, že spermiogram ukáže nízký počet spermií, nemusíte ztrácet naději. Malý počet spermií ještě automaticky neznamená neplodnost. 

    Spermie
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2022

    Psychologické poradenství pomáhá při léčbě neplodnosti

    Medicínské metody IVF a asistovaná reprodukce se kontinuálně rozvíjejí a nabízejí efektivní řešení při léčbě neplodnosti. Nedílnou součástí úspěchu při početí, ať už přirozenou cestou nebo pomocí umělého oplodnění, je ale také psychický stav a mentální rozpoložení. Odborná psychologická péče, podpora a porozumění jsou pro zdárné otěhotnění velmi důležitým faktorem, který bývá občas opomíjený. Situace se ale postupně mění a řada renomovaných klinik asistované reprodukce nabízí pro páry i jednotlivce balíčky psychologického poradenství a podpory, které jsou ideálním doplněním medicínské léčby neplodnosti.

    Psychologicka pece
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2022

    Faktory, které mají vliv na kvalitu vajíček

    Neplodnost a problémy s početím jsou v současnosti stále aktuálnější problém, který trápí zhruba každý pátý pár. Komplikace se mohou objevit na straně ženy i muže a nezřídka se jedná o kombinaci problematických faktorů u obou partnerů. U mužů může způsobovat neplodnost nízká kvalita spermií a u žen kvalita vajíček. Oba dva pak mohou být neplodní kvůli genetickým predispozicím, prodělaným onemocněním i nezdravému životnímu stylu. U žen je množství vajíček dané už při narození a počet oocytů není možné ničím ovlivnit. Oproti tomu lepší kvalita vajíček je do určité míry v rukou každé ženy. Jak tedy zlepšit kvalitu vajíček? 

    darovani vajicek
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2022

    Těhotenství ve vyšším věku není tabu, ale má svá rizika

    Mnoho párů v současné době těhotenství odkládá na později a už je jich tolik, že se z toho stává aktuální trend. Někteří lidé chtějí nejprve vystudovat, vybudovat si kariéru, materiálně se zabezpečit, a pak teprve do takého nastavení přivést potomka. Jiní se o potomka dlouhodobě snaží a nedaří se jim to, mnohokrát ani s pomocí umělého oplodnění. Podle lékařů z IVF klinik se problém neplodnosti týká skoro každého pátého páru. Ať už jsou důvody jakékoli, v porodnicích a na klinikách asistované reprodukce se stále častěji objevují prvorodičky nebo ženy, které se snaží otěhotnět, ve vyšším věku. Kdy je tedy ideální doba na početí potomka a do kolika let je to ještě možné? A jaké hrozí v těhotenství ve vyšším věku rizika?

     
    ivf praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2022

    Těhotenství týden po týdnu – 26. týden

    26. týden těhotenství patří do druhé poloviny gravidity, která už je v plném proudu. Na délku měří miminko asi 36 centimetrů a váží už skoro tři čtvrtě kila. Čile reaguje na pohyby, zvuky, matčin hlas nebo hudbu. Dokáže se také leknout a v takovém případě s sebou trhne. To ale není jediný pohyb, který plod v děloze v tomto období umí. Kope, svírá pěstičky, protahuje se a dokonce se občas pohybuje do rytmu hudby, kterou posloucháte. Kromě toho polyká, zívá a cucá vše, co mu přijde takzvaně pod ruku. Vzhledem ke zvětšujícímu bříšku se nastávající maminka začíná zadýchávat. Všechny její vnitřní orgány teď pracují naplno, protože musí zásobovat dva organismy a také za dva organismy odvádět odpadní látky z těla. 

    tehotenstvi
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2022

    Jak zlepšit kvalitu vajíček

    Množství vajíček v ženském těle je dáno ještě před narozením a tento počet je definitivní. S počtem vajíček tedy nejde nic dělat. Kvalitu vajíček ovlivňuje řada faktorů, z nichž mnoho je v našich rukou. Například s genetickými predispozicemi se příliš mnoho udělat nedá. Podobně tak množství a hladiny různých hormonů jsou hůře ovlivnitelné a vyžadují návštěvu lékaře, který navrhne vhodnou léčbu. Existuje ale řada dalších faktorů, které mají vliv na kvalitu vajíček a které může každá žena sama ovlivnit. Pro zdraví vajíček je zásadní dodržování správné životosprávy a zásad zdravého stravování. Žena by se měla vyhýbat škodlivým a toxickým vlivům okolního prostředí, dopřávat si vyváženou kombinaci pohybu a odpočinku a pozitivně se naladit. Jak tedy pracovat na vysoké kvalitě vajíček?

     
    vajicko
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2022

    Přehled testů v těhotenství

    Během celého těhotenství čeká nastávající maminku řada testů, jejichž úkolem je možné určit komplikace nebo potvrdit zdraví matky i miminka. Některé testy jsou pouze orientační, jiné jsou při určení diagnózy velmi přesné. Mnoho včas odhalených problémů, komplikací, vrozených vad a onemocnění se dá velmi úspěšně léčit, aniž by měly do budoucna vliv na dítě nebo matku. Velký důraz je v tomto ohledu na slovo prevence, protože zanedbaný problém může do budoucna přerůst v zásadní komplikace. Pro každý trimestr a fázi vývoje miminka jsou vyvinuté speciální testy, které dokážou přesně monitorovat jeho stav. Jaká vyšetření vás tedy v jednotlivých trimestrech čekají?

     
    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2022

    Jak se připravit na další cyklus IVF

    Léčba neplodnosti a umělé oplodnění jsou samy o sobě složité procesy a dochází při nich k poměrně významnému zásahu do organismu ženy, která se je rozhodne podstoupit. Neplodností trpí v současnosti zhruba každý 5 pár a léčba IVF je pro ně často jediná šance, jak si pořídit vlastní miminko. Podobně jako se některým párům nepodaří otěhotnět hned na první pokus přirozenou cestou, ani první IVF cyklus nemusí být úspěšný. Pokud se první pokus nezdařil a vy se rozhodnete pro druhý, případně další, je potřeba dopřát tělu dostatečný čas na regeneraci a důkladně se připravit. Co tedy dělat?

    ivf praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2022

    Co vás čeká po návratu z porodnice

    Těhotenství a porod jsou samy o sobě náročné, ale ta hlavní práce začíná teprve po opuštění porodnice. Novopečení rodiče, jejich rodina a okolí zažívají radost nad novorozeným uzlíčkem štěstí, ale na nastávající rodiče čeká kromě péče o miminko řada dalších povinností. Pokud si ale vše v předstihu dobře naplánujete a připravíte, není se čeho obávat. Čeká na vás několik jednoduchých formalit a dalších věcí, které je po porodu potřeba zařídit. Poradíme vám, co vše je potřeba udělat a na co nezapomenout.

    miminko
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2022

    Jak se připravit na IVF

    K léčbě neplodnosti a asistované reprodukci mohou přistoupit všechny heterosexuální páry, kterým se nedaří ani po jednom roce nechráněného pohlavního styku počít. V současné době se tento problém týká téměř čtvrtiny párů. IVF (in vitro fertilizace) nebo také umělé oplodnění vajíčka spermií mimo tělo je pak pro tyto páry nadějí, jak si pořídit vlastní miminko. S procesem IVF je ale spojena řada otázek. Přečtěte si, jak celý proces asistované reprodukce probíhá, co obnáší a na co se připravit.

    umele oplodneni
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2022

    Těhotenství týden po týdnu – 24. týden

    Ve 24. týdnu těhotenství je žena již plně v druhé polovině svého těhotenství. Miminko je velké asi 26 až 30 centimetrů a váží zhruba 500 až 600 gramů. Velmi rychle se vyvíjí a od této chvíle by mohlo být za určitých okolností schopné přežít i mimo dělohu, i když šance jsou zatím velmi malé. Dítě si začíná uvědomovat svoji polohu v děloze i to, jak se vznáší v plodové vodě. Nastávající maminka dokáže zřetelně vnímat pohyby miminka. Ve čtyřiadvacátém týdnu gravidity také nastává čas na orální glukózový toleranční test, při kterém se zjišťuje, zda nehrozí riziko těhotenské cukrovky. Druhý trimestr patří mezi jedno z nejkrásnějších období těhotenství, které si nastávající maminky nejvíce užívají. 

    ivf praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2022

    Příběh Marcely o úspěšném procesu IVF

    Marcela toužila po vlastním miminku více než 10 let, ale s partnerem se jí dlouhodobě nedařilo otěhotnět. Když se dozvěděli o možnostech umělého oplodnění a asistované reprodukce, začali zvažovat IVF proces. Než jejich rozhodnutí dozrálo, vztah bohužel skončil. Krátce na to poznala Marcela svého současného manžela, se kterým se rozhodli na nic nečekat a umělé oplodnění rovnou podstoupit.

    ivf
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2022

    Pod pokličkou laboratoře IVF na Gynemu

    IVF klinika Gynem je vyhlášené centrum asistované reprodukce, které už více než 10 let pomáhá plnit sny o vlastní rodině. Umělé oplodnění je náročný proces, ale s profesionály z kliniky Gynem jste ve správných rukou. Jedním z nich je embryolog Tomáš Rieger, vedoucí embryologické laboratoře, který se stará o to, aby splynutí vajíčka a spermie proběhlo co nejúspěšněji a následně vzniklo životaschopné embryo. Zeptali jsme se ho, co obnáší jeho práce.

    ivf laborator
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2022

    Umělé oplodnění hrazené pojišťovnou až do 40 let

    V současné době má mnoho párů problémy s početím. Statistiky uvádějí, že v České republice se s tímto problémem potýká téměř každý pátý pár. Řešením je asistovaná reprodukce. Pokud se páru ani po roce nechráněného pohlavního styku nedaří otěhotnět, je čas na návštěvu IVF kliniky. Pro mnoho párů je ale léčba neplodnosti finančně nedostupná. Dobrá zpráva je, že umělé oplodnění hradí zdravotní pojišťovny. A ještě lepší zpráva je, že legislativa České republiky umožnila posunout hranici asistované reprodukce až do 40. roku věku ženy.  

    ivf
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2022

    Onkologická léčba a zmrazení vajíček

    Od roku 2022 se objevila nová naděje pro ženy, které procházejí onkologickou léčbou, aby si v budoucnosti, po ukončení léčby mohly pořídit své vlastní potomky. V minulosti si musely zmrazení vajíček uhradit samy a nejednalo se o zanedbatelnou částku, která dosahovala až 60 tisíc korun. Případně muselo dojít k léčbě metodami IVF, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. K tomu je ale nutný souhlas partnera. Pokud ho ženy nesehnaly nebo partnera neměly, opět jim nezbývalo nic jiného, než za zmrazení vajíček zaplatit ze svého. Nově ale budou pojišťovny zmražení vajíček onkologickým pacientkám proplácet.

    zmrazení vajíček
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2022

    Těhotenství týden po týdnu – 22. týden

    V 22. týdnu těhotenství je nastávající maminka těsně za polovinou svého gravidity. Miminko v bříšku stále intenzivněji vnímá podněty zvenčí, matčin hlas a tlukot jejího srdce. Na tyto podněty reaguje čím dál více, doba jeho bdění se prodlužuje a matka dokáže veškerý jeho pohyb vycítit. Bouřlivá aktivita probíhá ve vývoji mozku, který se stále zvětšuje, a také ve vývoji nervových spojení. Embryo má patrné obočí a řasy, začíná se mu vybarvovat duhovka, ale oči jsou stále zavřené. Podobně jako ostatní týdny těhotenství v 2. trimestru, je i 22. týden jedním z nejkrásnějších období v životě těhotné ženy.  

    ivf klinika praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2022

    Social freezing jako novodobý trend

    V současné době stále více párů odkládá rodičovství na pozdější dobu. Důvody jsou různé. Někdo chce mít potomka až ve chvíli, kdy je zajištěný po ekonomické stránce a dostatečně připravený. Někdo chce nejprve vystudovat školu, cestovat po světě a užívat si mládí. To všechno jsou relevantní důvody, proč rodičovství a mateřství odložit. Bohužel se zvyšujícím se věkem také klesá šance na početí. Moderní medicína, léčba neplodnosti a metody IVF ale přinášejí řešení v podobě uchování vajíček a spermií, což je program prevence, který se nazývá social freezing. Co obnáší a jak probíhá?

    Social freezing
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2021

    Těhotenství týden po týdnu – 20 týden

    Dvacátý týden těhotenství znamená zhruba polovinu celé gravidity a plod v děloze je uprostřed svého prenatálního vývoje. Už několik týdnů dokáže vnímat matčin hlas, tlukot jejího srdce i zvuky z okolí. V tomto období měří dítě kolem 25 centimetrů a váží zhruba 300 gramů, což by se dalo přirovnat k menšímu žlutému melounu. Pokud si to rodiče přejí, ve 20. týdnu těhotenství už 100% znají pohlaví svého potomka a nastávající maminka už bez jakýchkoliv pochyb pozná jeho pohyby. Bouřlivým tempem se vyvíjejí nejen končetiny, ale také smysly, jako je sluch, chuť nebo hmat. Pro ženy je druhý trimestr jedním z nejméně komplikovaných období těhotenství. Na co se tedy připravit?

     
    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2021

    První příznaky těhotenství

    Ženy, které se pokouší otěhotnět, a zvláště ty, kterým už se to nějakou chvíli nedaří, s napětím očekávají, zda se dostaví menstruace nebo ne, a budou moci použít domácí těhotenský test. Ten dokáže odhalit těhotenství až po vynechání menstruace, kdy se v moči poprvé objeví těhotenský hormon. Pokud ale umíte naslouchat svému tělu, můžete pocítit určité změny už krátce po oplodnění. Příznaky těhotenství v prvních dnech mohou být často shodné s premenstruačním syndromem, a tak je pro řadu žen těžké je odhalit. Přesto je to možné. Jak tedy na sobě poznat začínající těhotenství ještě před použitím těhotenského testu a návštěvou lékaře? 

    priznaky tehotenstvi
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2021

    Proč je důležitá prenatální diagnostika

    Všechny páry, které očekávají miminko a připravují se na rodičovství, touží po tom, aby těhotenství proběhlo bez komplikací a jejich potomek se narodil zdravý. Díky moderní medicíně a speciálně prenatální diagnostice je možné monitorovat vývoj miminka po celou dobu těhotenství. Pravidelná screeningová a ultrazvuková vyšetření dokážou odhalit případné vrozené vady a zdravotní komplikace včas, a tak je možné je také efektivně řešit. Jaká vyšetření jsou součástí prenatální diagnostiky?

    diagnostika
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2021

    Genetika jako součást asistované reprodukce

    Genetika hraje v procesu asistované reprodukce a umělého oplodnění velkou roli. Před zahájením léčby neplodnosti se provede genetické vyšetření páru, prostřednictvím kterého je možné včas zachytit případné genetické vady, které by se mohly přenést na embryo. Díky tomu se také zvyšuje úspěšnost IVF cyklů a snižuje se nutnost jejich opakování. Vyšetření a zpracování výsledků provádějí kliničtí genetikové, kteří navrhují všechny požadované zákroky a zároveň jsou párům, kteří se snaží otěhotnět na klinice asistované reprodukce, k dispozici, aby jim vysvětlili všechny výsledky.

    genetika
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2021

    Těhotenství týden po týdnu – 18 týden

    V 18. týdnu těhotenství je už druhý trimestr v plném proudu a těhotenství začíná být na ženě patrné. Také miminko se rychle vyvíjí, měří kolem 15 centimetrů a váží zhruba 150 až 200 gramů. Pro lepší představu je veliké asi jako mango. V tomto období je dítě v děloze velmi aktivní, protože má k pohybu zatím dostatek místa. Začíná slyšet, vnímá zvuk matčina srdce, její hlas i zvuky zvenčí a vyvíjejí se mu například otisky prstů. Pokud nebylo v předchozích týdnech dítě správně natočené a nešlo na ultrazvuku poznat jeho pohlaví, v osmnáctém týdnu těhotenství už by mělo být jasné, zda čekáte holčičku nebo chlapečka.

     

    ivf těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2021

    Nejčastější otázky prvorodiček před porodem

    Ženy rodily děti už od nepaměti a zkušenosti s porodem se předávaly z generace na generaci. Dnes mají ženy k dispozici zkušené odborníky, jako jsou gynekologové, porodníci a porodní asistentky, mohou docházet na předporodní kurzy nebo si vyhledávat informace na internetu a v literatuře. Zvláště ženy, které očekávají svého prvního potomka, mají ohledně porodu řadu otázek. Kvalifikované odpovědi jsou pak nejlepší cestou, jak se zbavit strachu z neznámého a vyhnout se laickým radám, které mohou být často zavádějící. Přesto se mnoho prvorodiček stydí na některá témata zeptat nebo jednoduše nechtějí vypadat hloupě. Žádný učený ale z nebe nespadl, a proto jsme pro vás připravili odpovědi na otázky, které si ženy před prvním porodem pokládají nejčastěji.

    porod
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2021

    Jak zhubnout po porodu

    Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě ženy a je naprosto přirozené, že žena během těhotenství přibere. Tukové zásoby slouží jako zásobárna energie pro nastávající maminku, která potřebuje dostatek sil, aby mohla poskytnout vše potřebné a bezpečné útočiště pro budoucího potomka, i pro miminko, které musí vyživovat. Mnoho žen ale po porodu trápí, jak shodit přebytečná kila, a pro řadu žen je to problém. Zotavit se z porodu a k tomu se starat o novorozené dítě není samo o sobě jednoduché. Myslet v tomto období na hubnutí, dietu nebo cvičení může být velmi náročné. Přesto stačí několik jednoduchých kroků a ručička na váze se začne pohybovat správným směrem.

    jak zhubnout
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2021

    Jak poznat rakovinu endometria a léčit ji

    Rakovina děložního čípku je velké téma, o kterém se ve společnosti běžně mluví a ví. Mimo jiné i proto, že ji lze účinně předcházet očkováním a prevencí. Stejně velkým problémem je ale i rakovina dalších ženských orgánů. Jednou z těch nejzákeřnějších je rakovina endometria, což je výstelka dělohy. I tomuto onemocnění lze účinně předcházet. Podle lékařských statistik patří karcinom endometria k pěti nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a Česká republika patří u rakoviny endometria k zemím s největším výskytem. Jak tomuto onemocnění předcházet, jak jej rozpoznat a jak léčit rakovinu endometria?

     

    rakovina endometria
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2021

    Těhotenství týden po týdnu: 14 týden

    Žena ve čtrnáctém týdnu těhotenství vstupuje do druhého trimestru. Miminko měří necelých 9 centimetrů, což znamená, že je velké zhruba jako jablko a váží kolem 40 až 50 gramů. Začátek druhého trimestru je obvykle považovaný za nejhezčí část těhotenství. Ranní nevolnosti už ustoupily, hormony se stabilizují a těhotné ženy pociťují více energie. V tomto období se o nastávajících maminkách říká, že začínají „zářit“. Díky hormonálním změnám mají pevnější a lesklejší vlasy, rozzářenou pokožku a zdravé a silné nehty.

     
    14 týden těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2021

    Jak podpořit plodnost ženy

    Ozvaly se u vás biologické hodiny a začínáte uvažovat o miminku? Některým párům se to podaří téměř okamžitě, jiné musí chvíli počkat a u dalších se snažení o vlastního potomka protahuje natolik, že musejí vyhledat odbornou pomoc u odborníků z IVF klinik. Plodnost začíná být u současné populace stále větší problém a až 20 % párů dokáže počít jen díky metodám asistované reprodukce. Než ale dojde na léčbu a umělé oplodnění, vyplatí se vyzkoušet několik osvědčených triků, jak podpořit plodnost u žen. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad a nový přírůstek do rodiny si můžete domů z porodnice dřív, než byste sami čekali. Čím je tedy možné podpořit plodnost přirozenou cestou?

    ivf praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2021

    Strašák jménem PMS – příčiny, příznaky a léčba

    Premenstruační syndrom (PMS) trápí řadu žen. Objevuje se zhruba týden před začátkem menstruace, často provází její začátek a může mít fyzické i psychické projevy. Ženy s premenstruačním syndromem si stěžují na bolesti v podbřišku, křeče, bolesti hlavy nebo zhoršený stav pokožky. Dalšími symptomy jsou podrážděnost, špatná koncentrace, stres, únava a celková skleslost. Jakkoli není premenstruační syndrom kvalifikovaný jako nemoc a často je zdrojem nejrůznějších nevybíravých komentářů, podle studií trpí PMS skoro 80% žen. U části z nich je pak natolik silný, že je omezuje v každodenním životě. Jaké jsou jeho příčiny, příznaky a jak se dá léčit.

    pms
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2021

    Těhotenství týden po týdnu – 16 týden

    V 16. týdnu těhotenství začíná druhý trimestr nabírat plné obrátky. Zatímco ještě před dvěma týdny, kdy druhý trimestr začínal, těhotenství ještě nebylo na ženě příliš patrné, od šestnáctého týdne už pomalu začíná čas na změnu šatníku. Miminko dorostlo zhruba do 12 centimetrů a váží kolem 80 gramů, což by se dalo přirovnat například k avokádu. V tomto období už se také rozlišily pohlavní orgány. Pokud si rodiče přejí znát pohlaví dítěte ještě před narozením a miminko je v děloze správně natočené, gynekolog dokáže pomocí ultrazvuku určit, jestli to bude chlapeček nebo holčička.

    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2021

    Zmrazení vajíček jako šance do budoucnosti

    Díky kryokonzervaci vajíček má mnoho párů šanci si zachovat plodnost i do budoucna. Neplodností trpí téměř čtvrtina evropské populace a umělé oplodnění je často jediná možnost, jak si pořídit vlastního potomka. IVF léčba je náročná po fyzické i psychické stránce a odběr vajíček je poměrně náročný proces. Díky moderním lékařským metodám na IVF klinikách je ale možné vajíček odebrat více a zmrazit je pro případ, že se pár rozhodne mít dalšího potomka a nedaří se mu počít přirozenou cestou. Kryokonzervace je možnost, jak odložit mateřství na pozdější dobu a zároveň uchovat zdravá vajíčka.

    zmrazení vajíček
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2021

    Co je neplodnost a jak ji léčit

    Neplodnost trápí téměř každý pátý pár v České republice. Neplodností trpí muži, stejně jako ženy a často jsou v páru neplodní oba. Pokud se muži a ženě nedaří otěhotnět ani po roce nechráněného pohlavního styku, je na čase se obrátit na specialisty. Díky metodám IVF a asistované reprodukce je možné pomoci většině lidí, kteří touží po vlastním potomkovi. Lékaři a gynekologové jsou schopni velmi přesně diagnostikovat, jaký je problém, a také určit nejlepší metody pro to, jak otěhotnět. Díky nejmodernějším metodám in vitro fertilizace, včetně léčby darovanými vajíčky, mohou lékaři pomoci většině párů ke splnění snu o vlastní rodině.

     
    neplodnost
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2021

    Potraviny, které podporují plodnost muže

    Mnoho párů touží po založení vlastní rodiny a rodičovství, ale řadě z nich se nedaří. Neplodnost je v posledních letech v Evropě čím dál větší problém. Na vině je špatná životospráva, stres, nedostatek pohybu nebo zvyšující se věk nastávajících rodičů. U řady párů je neplodnost způsobená kvalitou nebo nedostatkem spermií u muže. Pokud se páru nedaří počít ani po roce nechráněného pohlavního styku, nabízí se možnost asistované reprodukce na jedné z mnoha IVF klinik. Plodnost u mužů i žen lze ale podpořit mnoha dalšími způsoby a jedním z nich je i úprava jídelníčku a celkově životního stylu. Jaké potraviny mohou plodnost mužů ovlivnit a jakými dalšími způsoby se dá podpořit?

     
    neplodnost
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2021

    Péče o novorozence a příprava na ni

    Na příchod nového přírůstku do rodiny se nikdy nedá 100% připravit. Stejně jako každý dospělý člověk je i novorozené miminko individualita, která reaguje na svět a okolní prostředí po svém. Jaká tato reakce bude, zjistí novopečení rodiče až po příchodu z nemocnice. Přesto je ale možné podniknout řadu kroků, které usnadní dítěti adaptaci z bezpečí matčiny dělohy na nové prostředí. S přípravami se doporučuje začít už v prvním a druhém trimestru, protože ve třetím trimestru a zvláště těsně před porodem je potřeba, aby budoucí maminky hodně odpočívaly a tatínkové jim byli k dispozici. Jak se připravit na příchod miminka a jak probíhá péče o novorozence? 

    ivf klinika praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2021

    Darování spermií a darování vajíček

    Program dárcovství na klinikách asistované reprodukce a darování spermií a vajíček je pro mnoho párů, které se léčí s neplodností, jedinou nadějí na početí vlastního potomka. Špatná kvalita spermií i vajíček bývá totiž nejčastější příčinou neplodnosti, s níž se potýká téměř čtvrtina párů v Evropě. IVF kliniky proto vítají všechny dárkyně vajíček i dárce spermatu, kteří mají zájem pomoci druhým splnit si svůj sen o rodičovství a počít vlastního potomka. Kdo se může stát dárcem, jaké podmínky musí splnit a jak celý proces probíhá? Poradíme vám, jak na to. 

    ivf praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2021

    Průvodce pro příjemkyně darovaných vajíček

    Léčba darovanými vajíčky je pro mnoho žen jedinou šancí na to, jak otěhotnět a zažít krásy mateřství. V současné době je v Evropě téměř čtvrtina párů neplodných a čísla se stále zvyšují. Příčinou neplodnosti bývá často genetická zátěž, nejrůznější onemocnění a zvyšující se věk prvorodiček, ale výjimkou není ani špatné životní prostředí nebo nevhodná životospráva. V případě, že se páru nedaří počít přirozenou cestou ani po roce nechráněného pohlavního styku, vyplatí se navštívit kliniku asistované reprodukce, nechat se vyšetřit a zjistit možné příčiny neplodnosti u žen i mužů. Lékaři z IVF kliniky pak navrhnou nejvhodnější léčbu. Poradíme vám, jak celý proces probíhá. 

    darování vajíček
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2021

    Těhotenství týden po týdnu: 17. týden

    Sedmnáctý týden těhotenství je začátek druhého trimestru a miminko může mít až 17 centimetrů a vážit 140 gramů. V tomto období už by budoucí rodiče měli znát pohlaví svého potomka, samozřejmě pokud si to sami budou přát a nebudou se chtít nechat překvapit až při porodu. Plod už má v této době vyvinuté dva základní reflexy, polykací a sací. U žen, které během prvního trimestru trpěly nevolnostmi a změnami nálad, by měly tyto obtíže být na ústupu. Na co vše se připravit během 17. týdne těhotenství? 

    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2021

    Psychohygiena jako šance na početí

    Každý lékař, a nejen ti z klinik asistované reprodukce, vám potvrdí, že dobrá nálada a psychické rozpoložení jsou pro léčbu nejrůznějších nemocí, chorob a neduhů zásadní. V dnešní uspěchané době, která na nás klade vysoké požadavky, často není možné vyhnout se každodennímu stresu a zátěžovým situacím. Žijeme ve společnosti zaměřené na výkon a práce na nás klade vysoké požadavky. S neustálým koloběhem nikdy nekončících povinností a úkolů nevyhnutelně přichází také únava a stres. Jak se správně starat o své duševní zdraví, které je oporou našeho fyzického stavu? Odpovědí může být psychohygiena.

     
    jak nejrychleji otěhotnět
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2021

    Vývoj imunity miminka v těhotenství i po porodu

    Imunitní systém je pro člověka klíčový, protože pomáhá chránit organismus před škodlivými vlivy. Vyvíjí se ještě před narozením a upevňuje se po celý život. Velmi zásadní je ale 9 měsíců, kdy je plod chráněný v těle budoucí maminky, a následující tři roky života. V této době se vytvářejí ty nejdůležitější látky proti patogenům, které mohou být pro dítě škodlivé. Posiluje se obranyschopnost organismu, vytváří se autotolerance, antigeny a imunitní dohled.  Během těhotenství získává plod imunitní látky z těla matky, po narození pak reakcí na vliv okolního prostředí. Co je důležité pro vývoj správného imunitního systému u miminka?

    oplodnění
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2021

    Plodnost muže

    Neplodnost začíná být v posledních letech v západní Evropě velký problém a v České republice se nedaří počít téměř čtvrtině párů. Někdy za to může neplodnost muže, někdy neplodnost ženy a v mnoha případech jejich kombinace. Snaha o početí, úspěšné otěhotnění i případný nezdar tak ovlivňuje zdraví obou partnerů v páru. V případě, že se vám nedaří otěhotnět ani po roce nechráněného pohlavního styku, je na čase navštívit kliniku asistované reprodukce. Zkušení odborníci provedou řadu vyšetření a zjistí, v čem přesně spočívá problém. Jak se zjišťuje plodnost u mužů? A jak podpořit plodnost?

    ivf klinika praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2021

    Pro a proti darování vajíček

    Darování vajíček už v dnešní době není takové tabu, jaké bylo v minulosti. Na internetu existuje mnoho diskusních fór, na kterých ženy otevřeně řeší dárcovství a celý proces s tím spojený. Objevují se otázky, jak se vybrat správnou kliniku, co vše darování vajíček obnáší, jaké jsou podmínky dárcovství a mnoho dalších. Některá fóra poskytují relevantní informace, jiná zase podporují mýty, které jsou s dárcovstvím a odběrem vajíček spojená. Odborníci z kliniky Gynem proto pro vás připravili průvodce darování vajíček včetně všech důvodů pro a proti. Dárcovství je dobrovolné a je jen na vás, jak se rozhodnete. 

    darování vajíček
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2021

    Průvodce darováním vajíček

    Ženy, které se rozhodují pro darování vajíček, mají mnoho otázek, které jsou s tímto procesem spojené. Jednou z prvních je, proč vlastně vajíčka darovat. Kromě finanční odměny, která je s dárcovstvím spojená, je to příležitost, jak pomoci párům, kterým se nedaří otěhotnět přirozenou cestou ani dalšími metodami umělého oplodnění, jako je například intrauterinní inseminace (IUI) a další. Pokud se pro darování žena rozhodne, na IVF klinice ji lékaři celým procesem provedou. V případě, že darování vajíček zvažujete, přečtěte si, co vše to obnáší.

    darování vajíček
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2021

    Těhotenství týden po týdnu: 10 týden

    V prvním trimestru, během desátého týdne těhotenství má nenarozené miminko zhruba 3 centimetry a váží necelých 5 gramů. Začíná pomalu vypadat jako lidská bytost a gynekologové už v této fázi o něm nemluví jako o embryu, ale jako o plodu. V tomto období rostou vnitřní orgány, které už začínají postupně fungovat. Probíhající hormonální změny prospívají vývoji plodu, zatímco mnoho těhotných žen v prvním trimestru trpí nevolnostmi a změnami nálad. Co všechno nastávající maminky v 10. týdnu těhotenství čeká? 

     
    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2021

    Jak zvládnout rizikové těhotenství

    Ať už žena otěhotněla přirozenou cestou nebo díky umělému oplodnění na klinice asistované reprodukce, může se v některých případech stát, že i přes veškerou péči lékařů, jsou těhotenství riziková. Faktorů, které způsobují komplikace v těhotenství a ohrožují plod i matku, může být několik. Nejčastěji se jedná o zdravotní problémy, ale svou roli může hrát také stres nebo špatný životní styl. V řadě případů gynekologové nařídí opatření pouze preventivně, ale v závažnějších případech může dojít až k režimu na lůžku v domácím léčení nebo hospitalizaci.

    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2021

    Proč darovat vajíčka a jak tím můžete pomoci

    Umělé oplodnění a asistovaná reprodukuje je pro mnoho párů jedinou šancí, jak si založit vlastní rodinu. S problémem, jak otěhotnět, se dnes potýká téměř čtvrtina evropské populace. Současná medicína dosáhla tak vysoké úrovně, že může pomoci až 90 % párů pořídit si díky metodám IVF vlastní dítě. V mnoha případech ale potřebují kliniky asistované reprodukce pomoc od dárkyň vajíček i dárců spermatu. V rozhodnutí, proč darovat vajíčka, hraje svou roli řada faktorů od touhy pomoci druhým splnit si svůj vlastní sen až po finanční odměnu, která je s dárcovstvím spojená.

     
    darování vajíček
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2021

    Těhotenství týden po týdnu: 23 týden

    Dvacátý třetí týden těhotenství je období mnoha změn nejen u miminka, ale také u nastávající maminky. Těhotenství už je na ženě viditelně patrné, protože tato doba znamená u většiny žen přibírání na váze a zakulacování bříška. Běžné jsou i první děložní stahy, kterým se lidově říká poslíčci. Také miminko roste a přibývá na váze. Velkou změnou pro něj je vývoj sluchu, díky kterému dokáže rozlišit hlas matky, na který reaguje. Co všechno těhotné ženy ve 23. týdnu těhotenství čeká? 

     

     

    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2021

    Jak řešit problémy s kojením

    Většina žen může kojit hned po narození miminka, ale není to samozřejmost. Některé maminky se mohou potýkat s nejrůznějšími problémy, ať už mají potíže ony samotné nebo dítě. Mezi nejčastější obtíže, které způsobují problémy s kojením, patří například nedostatek mléka, popraskané bradavky, ucpaný mlékovod, zánět prsní žlázy nebo také to, že dítě při kojení kouše. Všechny tyto problémy jsou ale řešitelné a pomůže vám s nimi váš gynekolog, porodní asistentka nebo specialista na laktační poradenství. Kojení je nejpřirozenější a nejzdravější forma nutričně vyvážené výživy pro miminko, která navíc upevňuje vazbu mezi matkou a dítětem. 

    dítě z darovaného vajíčka
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2021

    Speciální laboratorní metody IVF zvyšují šanci na otěhotnění

    V případě, že se páru nedaří počít nebo se jeden či oba partneři potýkají s neplodností, je asistovaná reprodukce jedinou možností, jak si pořídit vlastní miminko. Reprodukční kliniky běžně nabízejí standardní postupy léčby a umělého oplodnění. Kromě nich existují ještě speciální laboratorní metody, které zvyšují šanci na úspěšné oplodnění vajíčka, jeho uhnízdění v děloze a zdárný vývoj plodu. Mezi tyto techniky asistované reprodukce, patří například prodloužená kultivace, asistovaný hatching, EmryoGen, EmbryoGlue a řada dalších. Jakými metodami lze zvýšit šance, jak otěhotnět? 

    metody asistované reprodukce
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2021

    Cvičení pro těhotné - jóga, pilates i plavání

    V minulosti se považovalo cvičení v těhotenství za nebezpečné pro plod i pro matku. V dnešní době už se odborníci shodují v tom, že pokud žena není na rizikovém těhotenství nebo nemá jiné obtíže, je přiměřená míra pohybu naopak žádoucí. Vždy ale záleží na tom, jak byla žena fyzicky aktivní před otěhotněním. U zdravých žen ale platí, že je cvičení v těhotenství prospěšné po fyzické i psychické stránce. Vhodně zvolený pohyb pomůže ulevit od bolestí zad, kyčlí, snižuje riziko vzniku křečových žil, těhotenské cukrovky, zvýšeného tlaku a odbourává stres. V neposlední řadě je cvičení pro těhotné také nejlepší příprava na porod a následné náročné období s novorozeným miminkem. 

    cviky pro těhotné
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2021

    Vědomé početí- tipy na hladký průběh

    Vědomé početí neznamená, že by se žena sama rozhodla, že chce otěhotnět a okamžitě se jí to podařilo. Jedná se spíše o dosažení určitého stavu těla a mysli, které připraví nejlepší podmínky pro početí. Tohoto stavu lze dosáhnout dobrou fyzickou kondicí a zdravím, vyváženou a pestrou stravou, pozitivním myšlením, dobrým psychickým rozpoložením a kvalitními mezilidskými vztahy i partnerským soužitím. Co je to tedy vědomé početí a jak tohoto stavu dosáhnout.

    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2021

    Jak léčit endometriózu?

    Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění u žen v reprodukčním věku, které může být jednou z příčin neplodnosti. Toto onemocnění je způsobeno nedostatkem nebo naopak zvýšenou hladinou hormonů. Problém pak spočívá v tom, že během menstruace neodejdou z ženského těla všechny částečky výstelky dělohy, ale uchytí se na ostatních orgánech v pánevním dně, kde způsobují problémy. Jaké jsou příznaky endometriózy a jak ji účinně léčit?

     
    endometrióza
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2021

    Vědomé početí – co pro něj udělat a jak se připravit

    Psychika má na lidský organismus stejně velký vliv jako fyzické zdraví a u pokusů otěhotnět to platí dvojnásob. Při snaze o početí nestačí jen správná životospráva, pestrý jídelníček, dostatek pohybu a dobrá kondice. Duševní pohoda také hraje velmi důležitou roli. Zvláště u žen, které se o miminko pokoušejí už delší dobu a stále se jim to nedaří. Jak spolu tedy souvisí psychika a otěhotnění. Co dělat, aby žena byla v tom nejlepším stavu nejen po fyzické ale také emoční stránce?

    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2021

    Tipy a triky, jak zvládnout těhotenství

    Těhotenství je období, na které se většina žen těší a je to jedno z nejhezčích období života. Přesto to automaticky neznamená, že těhotenství bude procházka růžovou zahradou. V mnoha případech musí ženy řešit řadu náročných situací po fyzické, psychické i emoční stránce. Některé trpí ranními nevolnostmi, únavou, otoky, výkyvy nálad nebo strachem z neznámé budoucnosti. Každá žena prožívá těhotenství individuálně, ale existuje několik osvědčených rad, jak těhotenství zvládnout.

    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2021

    4 příčiny neplodnosti u žen a jejich řešení

    Na ženskou neplodnost má největší vliv věk. Ideální doba na početí je do 25 let, poté začne počet vajíček zásadním způsobem ubývat a zhoršuje se také jejich kvalita. Neplodnost u žen ale nezpůsobují jen přibývající roky. Na vině může být také operace slepého střeva, obezita, hormonální nerovnováha nebo nejrůznější patologické jevy. Jaké má neplodnost u žen příčiny a jak se dá řešit?

    neplodnost
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2021

    Těhotenství týden po týdnu: 8 týden

    Osmý týden těhotenství je důležitý milník ve vývoji plodu. V druhém měsíci začíná miminko svým vzhledem připomínat člověka, i když je zatím veliké asi jako fazole. V tomto období se nemění jen plod, ale také fyzický a psychický stav těhotné ženy. Velký příliv hormonů může způsobovat únavu, nevolnosti, podrážděnost nebo takzvané „chutě“. Na co se připravit v 8 týdnu těhotenství?

    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2021

    Darování vajíček jako moderní přivýdělek i pomoc druhým

    Darování vajíček už dávno není tabu a s přibývajícími páry, které mají problémy s početím, se o dárcovství vajíček mluví v rámci celospolečenské diskuse jako o novodobém fenoménu. Darování vajíček má několik aspektů. Je to pomoc neplodnému páru, která je zároveň finančně kompenzovaná. Díky dárcovství má žena nárok na bezplatné komplexní vyšetření svého zdravotního stavu a genetických dispozic.

    darování vajíček
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Únor 2021

    Výhody a nevýhody nitroděložního tělíska

    Nitroděložní tělísko patří mezi jedny z nejspolehlivějších metod antikoncepce. I přesto se ale nejedná o nejvyužívanější antikoncepční prostředek. Stále ho totiž obestírá mýtus z minulosti, že se nejedná o bezpečnou antikoncepční metodu a navíc způsobuje zdravotní komplikace. To možná byla pravda v minulosti, ale dnes už to rozhodně neplatí. Zdravotní rizika spojená s nitroděložním tělískem nejsou téměř žádná a naopak má řadu výhod. Jednou z nich je, že si můžete vybrat hormonální i nehormonální variantu.

    nitroděložní tělísko
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2021

    Co je to ovulační kalendář a jak zvýšit šanci na otěhotnění

    Plodné dny, během kterých je nejsnadnější otěhotnět, nastávají během období ovulace. Díky ovulačnímu kalendáři je možné orientačně určit, kdy toto období nastane. Ženy tak mají možnost plodné dny předpovídat a plánovat těhotenství. Jak zjistit ovulaci pomocí ovulačního kalendáře a jaké jsou na ovulační kalendář aplikace?  

    jak otěhotnět
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2021

    Jak otěhotnět? Zaručené tipy pro početí

    Dospěli jste do životní fáze, kdy jste připraveni na nový přírůstek do rodiny? Pak se vám jistě bude hodit několik tipů, jak pomoci otěhotnění. U žen hraje velkou rolu ovulace a výpočet plodných dnů, u mužů zase zdravý životní styl. Podívejte se na zaručené rady pro podporu těhotenství a rychlé početí. Stačí se držet několika jednoduchých tipů a vaše miminko bude brzy na světě. 

     
    nedaří se otěhotnět
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2021

    Jak probíhá umělé oplodnění?

    Neúspěšné pokusy o početí potomka už v současné době nemusejí znamenat život bez dětí. Moderní medicína je natolik vyspělá, že dokáže řadu problému, včetně neplodnosti, řešit. Nadějí pro páry, kterým se nedaří přirozenou cestou počít miminko, je asistovaná reprodukce a základní metoda mimotělního oplodnění neboli IVF. Na co se při procesu umělého oplodnění připravit? 

     
    co je ivf
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Leden 2021

    Jak řešit problémy s neplodností u muže

    Neplodnost je problém, který v současnosti řeší řada párů. Uvádí se, že až pětinu z nich, trápí komplikace s přirozeným početím. Vliv na plodnost má mnoho faktorů, jak u žen, tak u mužů. Co může způsobovat mužskou neplodnost, jak ji poznat a jak řešit? Podrobné informace se dozvíte v našem článku.

     
    neplodnost
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2020

    Péče o embrya na reprodukční klinice

    Při jednom cyklu in vitro fertilizace se odebírá více vajíček, která jsou následně oplodněna spermiemi. Pokud je oplodnění úspěšné, mají lékaři k dispozici několik použitelných embryí, které lze použít pro transfer. V současnosti se běžně používá pouze jedno embryo, aby nedocházelo k vícečetnému těhotenství. Co se tedy děje s ostatními embryi a jak se o ně pečuje?

    vývoj embrya po ivf
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2020

    Sex během těhotenství – je důvod k obavám nebo ne?

    Sex v těhotenství je velké téma, které páry v očekávání intenzivně řeší, a k této problematice se vyjadřuje i řada gynekologů. Pro někoho je sex během těhotenství samozřejmostí, v někom vyvolává pochybnosti. Je naprosto přirozené, že se nastávající rodiče bojí, aby svému nenarozenému potomkovi neublížili. Je tedy důvod k obavám nebo ne? 

    oplodnění
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2020

    Umělé oplodnění hrazené pojišťovnou – kolik stojí a na co máte nárok

    Neplodnost začíná být v současné společnosti čím dál tím víc diskutované téma. Díky pokroku v oblasti reprodukční medicíny i novele zákona o umělém oplodnění mají tisíce lidí šanci stát se šťastnými rodiči. Po finanční stránce se ale jedná o velmi nákladnou léčbu. Kolik stojí umělé oplodnění a jaké jsou možnosti jeho uhrazení pojišťovnou?

    asistovaná reprodukce
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Prosinec 2020

    Vliv spánku na plodnost aneb jak zvýšit šance na otěhotnění

    Spánek je pro lidský organismus jedním z nejdůležitějších stavů a o jeho blahodárném vlivu bylo řečeno již mnohé. Je nezbytný pro obnovení energie, pomáhá při léčení, je důležitý pro pozitivní duševní rozpoložení, správné fungování paměti a zlepšuje schopnosti při učení a koncentraci. V neposlední řadě má kvalitní spánek také významný vliv na plodnost a zvyšuje šanci na otěhotnění.

    úspěšnost ivf
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2020

    Co se skrývá pod zkratkou KET?

    Pokud se snažíte počít potomka a stále se nedaří, možná vás napadlo uvažovat o možnostech asistované reprodukce. Kromě toho, že se jedná o fyzicky i psychicky náročný proces, pojí se s ním také spousta neznámých lékařských termínů. Jedním z nich je pojem kryoembryotransfer. Co je KET a co to znamená? 

    co je ivf
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2020

    Psychika neplodných – kudy ven z beznaděje

    Když se pár rozhodne, že si pořídí miminko, je to velký životní krok. Jenže mezi rozhodnutím otěhotnět a narozením potomka nebývá jen devět měsíců těhotenství, ale občas to může být běh na dlouhou trať. V případě, že se nedaří otěhotnět přirozenou cestou, naději dává asistovaná reprodukce. Jenže umělé oplodnění se nemusí podařit na první pokus. Jak při neúspěšných pokusech počít nepropadnout beznaději? 

    ivf zkušenosti
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2020

    Zvyšte svoji šanci na otěhotnění lepší životosprávou

    Neplodnost může mít mnoho příčin a s neúspěšnými pokusy o založení rodiny se v současné době potýká mnoho párů. Sníženou plodnost způsobují nejen genetické predispozice nebo různé druhy onemocnění či poruch. Velkou roli hraje i životní styl. Jak tedy zlepšit životosprávu pro lepší plodnost?

     
    jak otěhotnět
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Listopad 2020

    5 největších mýtů o těhotenství

    Nastávající rodiče mají v dnešní době přístup k mnoha informacím, které se týkají těhotenství. Internet je plný blogů a webových fór pro nastávající maminky, které z nich mohou čerpat informace nebo své zkušenosti sdílet s ostatními. Na trhu je dostupná celá řada publikací od těch populárně naučných až po ty odborné. Přesto mezi lidmi koluje stále velké množství mýtů a pověr o těhotenství. Jaké jsou ty nejčastější?

     
    těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2020

    Obezita a její vliv na těhotenství

    Obezita patří mezi nejčastější populační nemoci dnešní doby. Kvůli konzumaci přemíry nekvalitního jídla, nedostatku pohybu a nezdravých návyků. Mimo jiné má vysoce negativní vliv také na otěhotnění a samotné těhotenství. 

     
    Obezita a těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2020

    IVF metody 2. díl - Embryoscope, Asistovaný hatching a mnohem více

    Druhý díl článku IVF metod. Klinika GYNEM nabízí velké množství metod a zde budou představeny další z nich.

    Metody IVF, Embryoscope
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2020

    IVF metody 1. díl - MACS, ICSI, IMSI. Co se skrývá za těmito písmeny?

    Na první pohled se tato slova mohou zdát jako z jiné planety. Ve světě IVF však znamenají mnoho. Každá z těchto zkratek je jedna metoda umělého oplodnění. Zde najdete vysvětlení a také popis, co tyto metody obnáší.

    Metody IVF, MACS, ICSI, IMSI
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2020

    5 druhů vitamínů, které zařadit do svého jídelníčku

    Podzim. Babí léto, barevné listy stromů, teplý čaj, ale také období onemocnění, které je teď velmi aktuální kvůli koronaviru. Silná imunita je tedy důležitější než kdy jindy a každý by o ni měl pečovat. Vyvážená strava, pohyb, spánek. To jsou tři základní kameny. Jak imunitu podpořit vitamíny a minerály, které tělo není schopné získat ze stravy? Zde je seznam 5 pomocníků, které stojí za to do jídelníčku zařadit.

    Vitamíny, imunita, superfoods
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Říjen 2020

    Máte zájem o novou perorální antikoncepci zdarma?

    Máte zájem o novou perorální antikoncepci zdarma?
    Jsme tým zdravotnických odborníků a právě ve výzkumném klinickém hodnocení zkoumáme novou perorální antikoncepci.
    Máte zájem o novou perorální antikoncepci zdarma?
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2020

    Rakovina prsu: jak ji včas odhalit a jaké jsou příznaky?

    Rakovina. Diagnóza, kterou v životě nechce slyšet žádný člověk. Bohužel jsou karcinogenní onemocnění velmi rozšířená a postihují značnou část populace. U žen patří mezi nejrozšířenější druhy rakovina prsu. Až 6000 žen ročně odchází z ordinace s touto diagnózou. Nádor se vytváří z buněk, u kterých byla pozměněna původní funkce a vymkly se kontrole. Může také prostoupit do jiných částí těla a vytvářet tzv. metastáze. Jak se projevuje a co dělat v případě prevence?

    Rakovina prsu: příčiny, příznaky, prevence?
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2020

    Druhá vlna aneb jak nezešílet v Covid-době

    Předpokládaná druhá vlna klepe na dveře. V televizi, na internetu, v radiu a ostatních medií není slyšet o ničem jiném, než o koronaviru. Nespočet nových a jiných informací, opatření a dat je do lidí bombardováno každou chvíli. Lidé neví co bude, s ekonomikou to nevypadá vůbec dobře a výhledy do budoucna nejsou také úplně pozitivní. Jak z toho všeho nezešílet a zachovat si dobrou náladu?

     
    Druhá vlna aneb jak nezešílet v Covid-době
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2020

    3 nejrozšířenější poruchy menstruačního cyklu

    Pravidelný menstruační cyklus je odrazem zdraví každé ženy. Už by dávno nemělo platit tvrzení, že menstruace je něco, za co by se měla žena stydět a nebo hůře - nasnášet. Ano, menstruace a určité části cyklu nemusí být vždy příjemné, ale jestliže žena porozumí tomu, proč se v určité fázi cyklu cítí tak jak se cítí, může z každé fáze vytěžit maximum. Bohužel důsledkem dnešní uspěchané doby a stresem se mnohem častěji stává, že je ženské tělo vyčerpané do takové míry, že to zasahuje do samotného cyklu. Zde jsou tři nejčastější poruchy, se kterými se ženy a dívky mohou setkat.

    3 nejrozšířenější poruchy menstruačního cyklu
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Září 2020

    Epilepsie a těhotenství: jak spolu souvisí?

    Epilepsie, nebo také padoucnice, je chronické neurologické onemocnění, které je provázeno epileptickými záchvaty. Patří mezi jedno z nejrozšířenějších neurologických onemocnění v České republice. Může se objevit v jakémkoliv věku a jeho průběh bývá často nevyzpytatelný. 

    Epilepsie a těhotenství
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2020

    Psychika a její vliv na plodnost

    Až třetina párů odchází z reprodukčních klinik s tím, že se bohužel nepřišlo na příčinu neplodnosti. I přesto, že kliniky disponují moderním vybavením a profesionálními lékaři, pár neví, co je vlastně za problém a na co se mají zaměřit, co změnit. 

    Psychika a plodnost
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2020

    Gynekologie GYNEM

    Určitě to také znáte - váš kalendář je nacpaný, plno schůzek a povinností, takže to, že máte na určité datum naplánovanou preventivní prohlídku lehce přehlédnete. Na preventivní prohlídky lidé častokrát nechodí, vždy navštíví lékaře až když nastane nějaký problém. Některé prohlídky je ale velmi důležité pravidelně absolvovat - mezi takové patří bezpodmínečně i gynekologická prohlídka.

     
    Gynekologie GYNEM
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2020

    Metoda Egg freezing

    Medicína jde kupředu a my v dnešní době máme takové možnosti, o kterých se našim prarodičům ani nesnilo. Jde také o procedury, které se týkají zajištění plodnosti a vajíček, které budou připraveny, až přijde ten správný čas.

    Metoda Egg freezing
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Srpen 2020

    Co se skrývá za zkratkou IVF?

    V dnešní době má až 20 % párů problém s početím. Je to způsobeno mnoha faktory, mezi které patří například vyšší věk, fyziologické problémy, nadmíra stresu nebo také nezdravý způsob života. Jestliže ani po roce snažení žena nemůže otěhotnět, je na místě zvážit návštěvu IVF centra. Co vlastně IVF zkratka je a s čím se na klinice můžete setkat?

    Průběh IVF laboratoř
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2020

    Nehormonální antikoncepce: druhy, spolehlivost a mnohem více

    Nad formou ochrany před nechtěným početím se alespoň jednou v dospívání zamyslela každá dívka. V dnešní době je k dispozici velké množství druhů ochrany, je tedy z čeho vybírat. Antikoncepce může být, mimo jiné, dělena na hormonální a nehormonální. Jak se tyto dva druhy od sebe liší?

    Nehormonální antikoncepce
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2020

    Hormonální jóga: průběh, benefity a jak začít?

    Pohyb neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu. Co vlastně znamená pohyb? Pro každého je to něco jiného. Existuje mnoho různých druhů sportu, ze kterých si vybere opravdu každý. Člověk by si měl najít ten sport, který ho baví a kterému se dokáže věnovat dlouhodobě. Pod pojmem sport si možná hned většina lidí vybaví zvedání vah v posilovně a posilování na strojích. Což je v pořádku. Při snaze otěhotnět je ale důležité zamyslet se nad intenzitou pohybu - velmi vysoká intenzita a tím pádem velký kalorický výdej není pro tělo v tomto období žádoucí. Při intenzivním pohybu se vyplavuje stresový hormon kortizol. To znamená, že je to pro tělo určitý typ stresu, což se může zdát zvláštní, ale je tomu tak. Jak tedy zůstat fit a v kondici v období před otěhotněním a zároveň se blíže dostat ke svému JÁ? Zkuste hormonální jógu.

    Hormonální jóga
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2020

    PMS: faktický problém nebo pouze ženský výmysl?

    Asi každá žena to moc dobře zná. Přibližně týden před příchodem menstruace začne pociťovat určité změny, jak fyziologické, tak psychické. Ve společnosti je tento stav dobře známý pod zkratkou PMS - premenstruační syndrom. Mezi nejčastější příznaky patří deprese, úzkost, bolesti hlavy, svalů, kloubů, podbřišku, zvýšený tlak na prsou, příbytek váhy (z velké většiny voda), nechutenství, či zvýšená chuť k jídlu.

    Premenstruační syndrom
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červenec 2020

    Strašák jménem endometrióza

    Endometrióza může někomu znít jako cizí slovo. Ve společnosti se o ní moc nemluví a patří mezi tabu témata. Je však velmi důležité vědět, co se za tímto pojmem skrývá. Co to tedy je?

     
    Endometrioźa gynekologický problém
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2020

    Hormonální antikoncepce: pomocník nebo strašák?

    Hormonální antikoncepce (HA). Velmi aktuální a kontroverzní téma, o kterém by se mělo mluvit mnohem více než doposud. Jedna z nejznámějších forem HA - ve formě pilulek - je blíže představena v tomto článku. 

    Hormonální antikoncepce
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2020

    Ovulace: co vše je za tímto pojmem skryto?

    Nový článek je věnován pojmu ovulace. Co vše se za tímto slovem skrývá? 

    V první řadě je to jedna z fází ženského menstruačního cyklu. Je to nejkratší fáze, obvykle trvá pouze 1 den. Je však důležité, že ovulace není to samé jako plodné dny - ty totiž trvají až 5 dní a přesněji to jsou 3 dny před ovulací, ovulace a 1 den po ovulaci, kdy může být vajíčko oplodněno.

    Co vše znamená ovulace?
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Červen 2020

    Kortizol a stres: jak ovlivňují lidské tělo a jak s nimi pracovat?

    Kortizol bývá spolu s adrenalinem vyplavován v těch situacích, kdy zažíváme nějaké napětí či stres. Ne náhodou se mu přezdívá jako stresový hormon. Na začátek je nutno říct, že stres nemusí nutně znamenat zlo a že existuje stres a stres. Určitě znáte to napětí, kdy vás čeká nějaká nová nebo těžká zkouška a pociťujete divný pocit v břiše nebo chvilku neposedíte - přesně toto je ten “dobrý” stres spojený s adrenalinem, který slouží i jako motivace danou zkoušku úspěšně zdolat. Po absolvování obvykle opadne a vy jste opět “v normálu”. Také se vyplavuje při fyzické zátěži nebo tréninku, protože i to je pro tělo v jistém slova smyslu stres. Pak tu máme ten druhý - chronický stres. Ten je konstantní a dlouhodobý. 

     

    Stresový hormon kortizol
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2020

    5 věcí, na které byste si měli odpovědět, než půjdete poprvé na IVF kliniku

    Pokoušíte se už nějakou dobu o miminko a stále se nedaří? Jedni přátele vám radí, abyste na to nemysleli, druzí zase, že byste měli začít už jednat s odborníky. Kdy je ale ta správná doba se svěřit do péče reprodukční kliniky? A co když naopak je u vás vše v normálu a jen si příroda dává na čas? Připravili jsem pro vás klíčové otázky, na které byste si měli sami nejprve odpovědět a poté zvážit, zdali už je čas zvednout sluchátko a objednat se na první návštěvu IVF kliniky.

    První návštěva IVF kliniky
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2020

    IVF je obrovská výzva. Nebo ne?

    IVF, neboli In Vitro Fertilization - umělé oplodnění, nezní na poprvé jako složitý proces - vejce jsou odebrána z těla (nebo od dárce), oplodněna v laboratoři a poté navráceny do dělohy k dokončení procesu ve většině případů. Co je na tom tak náročného?

    Je IVF výzva nebo ne?
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2020

    Když se nedaří otěhotnět – může pomoci Akupunktura?

    Pokud se snažíte otěhotnět, pak je dobré jít otěhotnění také naproti. Někdy je třeba podpořit proces umělého oplodnění všemi možnými podpůrnými prostředky a jedním z nich může být právě Akupunktura, protože posílí imunitu, zlepší prokrvení, reguluje hormony, a redukuje stress, který je velmi negativní rádce žen v moment, kdy se připravují na umělé oplodnění.

    Jak může pomoci akupunktura s otěhotněním?
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Květen 2020

    Jaké jsou příčiny mužské neplodnosti?

    Mnoho lidí si myslí, že v případě nemožnosti otěhotnět je “vina” na straně ženy. Ve skutečnosti je poměr mezi ženou a mužem více než vyrovnaný - ve 40% je příčina na ženské straně, v druhých 40% na mužské. Ve zbylých 20% se příčina nezjistí, nebo je problém na straně muže i ženy. Pojďme se tedy podívát na nejčastější příčiny mužské neplodnosti.

    Mužská neplodnost příčiny
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2020

    5 častých důvodů, které brání otěhotnění

    Sex jen při ovulaci nebo každý den? Kouření a alkohol? Jak tyto a další faktory ovlivňují šance na otěhotnění? Na 5 častých důvodů, které tomu brání, se pojďme podívat v novém článku.

    Co může bránit v otěhotnění?
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2020

    Srovnání zemí: V jaké zemi nabízejí nejlepší IVF?

    V dnešní době je velmi dobře známo, že důvody pro cestování do zahraničí nejsou pouze práce nebo volný čas. Jedním z největších odvětví cestovního ruchu je zdravotnické odvětví, do kterého jsou zapojeny kliniky po celém světě.

    Nejlepší IVF umělé oplodnění?
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2020

    7 TOP potravin podporující plodnost a správnou funkci hormonů

    To, že zdravý životní styl a zdravá strava je základ v mnoha aspektech života je dávno známé. Co se týče plodnosti, i na tu má náš výběr potravin velký vliv. Pojďme se podívat na 7 potravin, které podporují správnou funkci hormonů, optimální plodnost a stojí za to je do jídelníčku zařadit.

     
    Superpotraviny podporující plodnost a správnou funkci hormonů
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Duben 2020

    Znáte dobře svůj menstruační cyklus?

    Každý měsíc bolesti břicha, nepříjemné pocity v podbříšku, změny nálad, ale také nával energie a síly. Toto a ještě mnohem více se nachází pod pojmem menstruační cyklus. Komplexní proces dějů, který by neměl být podceňován a také nenáviděn - pravidelné krvácení je známkou toho, že ženské tělo dobře funguje a je zdravé (teď se nebavíme o krvácení při braní hormonální antikoncepce, v takovém případě to není “pravé” krvácení). Můžeme ho řadit do 4 fází a v tomto článku si blíže přiblížíme každou z nich.

    Znáte dobře svůj menstruační cyklus?
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2020

    COVID-19: Jak být fyzicky a psychicky fit?

    Celý svět nyní zažívá obrovskou zkoušku. Koronavirus, který je celosvětově rozšířen, zasáhl nějakým způsobem život nás všech. Existuje mnoho článků na toto téma, my bychom vám však chtěli předat pár tipů, jak zůstat fyzicky a psychicky fit, jak si svépomoci kolem sebe udělat neviditelnou, ale mocnou ochranu. Ne, není to bohužel zázračný lék, ale skupina opatření, která nám pomohou v boji s tímto neviditelným nepřítelem.

    Coronavirus Covid-19 tipy
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2020

    Rodinná klinika GYNEM a její příběh

    GYNEM, první rodinná IVF klinika v ČR, byla založena v roce 2013 v Praze. O toto centrum asistované reprodukce (IVF) se tak rozšířily služby společnosti GYNEM, která již od r.2010 provozovala dvě gynekologické ordinace.

    Gynem IVF centrum Praha
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2020

    5 nejčastějších mýtů o neplodnosti

    Žijeme v době, kde máme k dispozici nespočet informačních zdrojů, takže být kvalitně informován je v dnešní době náročnější než se zdá. V tomto článku si rozebereme 5 častých mýtů, které se týkají plodnosti a uvedeme vše na pravou míru.

    Zmatený pár plodnost
  • blognovinkanewsnouvellesnachrichtennotizia
    Březen 2020

    Tipy, jak na zdravý životní styl

    Zdravý životní styl. Tři slova, která neodmyslitelně souvisí s naší pohodou, tím, jak se cítíme fyzicky i psychicky a má vliv na spoustu věcí v našem životě, i na plodnost. Každý si pod tímto slovním spojením představí něco jiného. A to je správně - každý jsme jiný, individuální, jedinečný. Pojďme se ale podívát na pár základních pilířu toho, jakým směrem bychom měli směřovat.

    Zdravý životní styl