Březen, 2022
blog

Přehled testů v těhotenství

Během celého těhotenství čeká nastávající maminku řada testů, jejichž úkolem je možné určit komplikace nebo potvrdit zdraví matky i miminka. Některé testy jsou pouze orientační, jiné jsou při určení diagnózy velmi přesné. Mnoho včas odhalených problémů, komplikací, vrozených vad a onemocnění se dá velmi úspěšně léčit, aniž by měly do budoucna vliv na dítě nebo matku. Velký důraz je v tomto ohledu na slovo prevence, protože zanedbaný problém může do budoucna přerůst v zásadní komplikace. Pro každý trimestr a fázi vývoje miminka jsou vyvinuté speciální testy, které dokážou přesně monitorovat jeho stav. Jaká vyšetření vás tedy v jednotlivých trimestrech čekají?

Úvodní vyšetření u gynekologa nebo v těhotenské poradně

Ve chvíli, kdy žena z domácího těhotenského testu zjistí, že je těhotná, měla by se obratem objednat na první návštěvu těhotenské poradny u svého gynekologa a úvodní testy. Lékař s vámi probere váš stav, anamnézu a vysvětlí vám, co vše bude následovat. V rámci vyšetření vám odebere krev, aby zjistil vaši krevní skupinu a Rh faktor. Provádí se také kompletní krevní obraz, díky kterému je možné odhalit nejrůznější infekce a další onemocnění, které by mohly ohrozit zdraví matky i plodu. Pozornost se soustředí především na žloutenku a také pohlavně přenosné choroby, jako syfilis, chlamydie nebo virus HIV. Lékař také provede první ultrazvukové vyšetření. 

Na konci úvodního vyšetření si pak naplánujete další pravidelné návštěvy, během kterých bude gynekolog monitorovat průběh vašeho těhotenství. Součástí pravidelných kontrol je vždy měření tlaku a vyšetření moči, ze které se zjišťuje riziko těhotenské cukrovky, přítomnost nežádoucích bílkovin nebo hnisu. Lékař také hlídá váš váhový přírůstek, který by neměl být příliš malý ani příliš velký, a přítomnost otoků končetin. Během pravidelných prohlídek vás také čeká zevní i vnitřní gynekologické vyšetření, při kterém lékař sleduje růst dělohy, později také růst plodu a srdeční ozvy. Předběžný termín porodu je možné odvodit podle data poslední menstruace nebo data otěhotnění, pokud si je jím žena jistá. Zhruba od 15. je pak možné určit pohlaví dítěte a budoucí rodiče se mohou dozvědět, jestli čekají holčičku nebo chlapečka, pokud si to budou přát.

 

ultrazvuk

 

Vyšetření v 1. trimestru

V první trimestru se běžně provádí prvotrimestrální screening, který dokáže určit, zda miminku nehrozí nějaké vrozené vývojové vady, typicky Downův syndrom a vyšetřuje se také vývoj nervové trubice. Na screeningový test vás lékař obvykle pozve mezi 10. a 13. týdnem těhotenství. Test spočívá v odběru krve a krevním obrazu a ultrazvukovém vyšetření. Pokud se žena rozhodne podstoupit screening až ve druhém trimestru provádí se takzvaný triple test, který testuje hladinu určitých látek v krvi (AFP, HCG a E3). V případě, že test poukazuje na určitá rizika, lékař doporučí amniocentézu, tedy odběr plodové vody, který s určitostí rizika potvrdí nebo vyvrátí.

Velmi diskutované jsou genetické testy v těhotenství. Tyto testy by v rámci zdraví svého i miminka měly podstoupit všechny ženy, kterým je 37 let a více. Další rizikovou skupinou jsou ženy, v jejichž rodině nebo v rodině partnera se vyskytnuly vývojové vady nebo nádorová onemocnění. Zvláště pak v případě, že jeden ze screeningových testů poukázal na určitá rizika. V rámci genetického vyšetření s vámi lékař projde rodinou i osobní anamnézu a doporučí konkrétní vyšetření, díky kterým je možné vyloučit všechna rizika. 

Vyšetření v 2. trimestru

Ke konci druhého trimestru se provádí orálně glukózotoleranční test na vyloučení těhotenské cukrovky. Jedná se o velmi jednoduchý test. Žena vypije sladký roztok a následně je možné z krevního obrazu posoudit, zda její organismus odbourává cukr v krvi tak, jak by měl. Sleduje se takzvaná vysoká glykémie, tedy index, zda žena cukrovku má nebo ne. I v případě pozitivního nálezu se není potřeba ničeho děsit. Moderní medicína má řadu metod a postupů, jak těhotenskou cukrovku léčit nebo ji alespoň udržet v normě, zvláště pokud je odhalena včas. Děti žen s těhotenskou cukrovkou mají obvykle vyšší porodní váhu a u porodu hrozí jisté komplikace. Pokud o onemocnění ale lékaři vědí, mohou se na ně snadno připravit.

Vyšetření ve 3. trimestru

Kolem 36. týdne těhotenství se provádějí stěry z pochvy, díky nimž může lékař zjistit případnou přítomnost streptokoků skupiny B. Tento typ streptokoka je poměrně nebezpečný a zákeřný. Nejenom, že může značně zkomplikovat průběh porodu, ale může se také přenést na miminko a způsobit prudkou infekci. V případě, že váš nález z poševního stěru bude pozitivní, lékař vám předepíše antibiotika. Zhruba od 38. týdne lékař kontroluje ozvy plodu, děložní činnost, stav děložního čípku a natáčí kardiogram. Díky tomu dokáže monitorovat, zda se miminko i tělo nastávající maminky zdárně připravují na porod. Od této chvíle až do porodu jsou kontroly stále častější.

 

Některá vyšetření mohou na první pohled vypadat děsivě, ale není potřeba se ničeho bát. Jedná se o rutinní testy, kterými zdárně prošla už řada žen před vámi. Vše se děje s ohledem na to, aby miminko i nastávající maminka prospívali, těšili se dobrému zdraví a porod proběhl bez komplikací. Pokud byste čemukoli nerozuměla nebo nevěděla, proč se daný test provádí, nebojte se zeptat, váš lékař vám vše ochotně vysvětlí.