Na co se často ptáte

Jsem/nejsem těhotná, co mám dělat

  • Jsem těhotná – a co teď? Co mám dělat?

    Blahopřejeme. Rozhodně léky nevysazujte. Vaše tělo ještě v začátcích těhotenství stále potřebuje podpůrnou funkci léků. Kontaktujte Vašeho koordinátora a proberte další kroky s lékařem. Léky se musí většinou brát až do 12. týdne těhotenství, protože např. tak dlouho potrvá vytvoření placenty.

  • Probíhá těhotenství po IVF stejně, jako běžné těhotenství? Musím brát nějaké léky?

    Ano, těhotenství probíhá stejně. Pouze na jeho začátku se používají hormony pro podporu udržení těhotenství. Léky se musí většinou brát až do 12. týdne těhotenství, protože např. tak dlouho potrvá vytvoření placenty. Kontaktujte Vašeho koordinátora a proberte další kroky s lékařem.

  • Jaké jsou první příznaky těhotenství?

    K prvním subjektivním příznakům těhotenství patří únava, bolestivé napětí prsou, někdy nevolnost, změna nálad a chutí, emoční labilita, tlak v podbřišku a stálé nucení na močení. Prvním objektivním příznakem těhotenství je zpoždění menstruace. Pro potvrzení je vhodný domácí těhotenský test z moči, další možností je vyšetření HCG z krve, které doporučujeme. V případě pozitivního výsledku se objednejte na gynekologickou prohlídku, při které pomocí ultrazvukového vyšetření zkontrolujeme vývoj těhotenství, a proberete s lékařem další kroky.

  • Jsem těhotná – čeho se mám vyvarovat? Mohu mít pohlavní styk? Mohu cvičit?

    Pokud jste těhotná, pak se vyvarujte střídání teplot (např. saunování) a sportů, při kterých je tělo vystaveno nebezpečí velké rány nebo pádu (např. tenis, míčové hry, kolečkové brusle, lyže, …).  Těhotné ženy obecně mohou sportovat a mít pohlavní styk. Každá žena je ale jiná, proto především poslouchejte své tělo.  

  • Jaké vitamíny jsou vhodné pro těhotné ženy?

    V současné době je na trhu obrovské množství vitamínových komplexů pro těhotné. Při výběru se zaměřte na to, aby vitamínový doplněk obsahoval doporučenou denní dávky kyseliny listové (vit. B 9), což je 600 až 800 mikrogramů. Kyselina listová snižuje riziko vzniku vrozených vad neurální trubice, vad urogenitálního traktu, srdce a rozštěpových vad břišní stěny. V těhotenství doporučujeme také užívání vitamínu D, E a B12. Není třeba, ani se nedoporučuje, vitamínové komplexy užívat v nadměrném množství.

  • Oplodnění se nezdařilo – nejsem těhotná. Co mám dělat? Za jakou dobu mohu opakovat vše znovu?

    Je nám líto, že se oplodnění nezdařilo. Prosím, vysaďte všechny léky, které jste v rámci léčby brala. Pokud byste měla zájem, je možné si o neúspěchu léčby popovídat po Skype s vaším lékařem nebo koordinátorem. Doporučujeme si sjednat konzultaci u lékaře s naplánováním dalšího postupu individuálně podle Vašeho aktuálního zdravotního stavu.

    Pokud se léčba nezdařila, je možné použít zmrazených embryí, pokud nějaké máte, a naplánovat cyklus se zavedením rozmrazeného embrya.

    Pokud nemáte již žádná zmrazená embrya, je možné absolvovat cyklus znovu i se stimulací vaječníků a odběrem vajíček. V tomto případě je lepší počkat 2 – 3 měsíce od neúspěšného IVF cyklu pro kompletní zhojení vaječníků.

Platba

  • Hradí IVF pojišťovna?

    Pojišťovny hradí 4 stimulované IVF cykly ukončené embryotransferem s jedním embryem. Pokud se přenáší více jak jedno embryo, jsou hrazeny pouze 3 cykly. Pojišťovny také přispívají na stimulační léky. Nadstandardní laboratorní metody si platí klientky samy.

  • Jak lze za léčbu zaplatit?

    Ceny účtujeme v Kč nebo EUR. Platba na místě je možná v hotovosti nebo kartou. Ze zahraniční je platba (především zálohových faktur) provedena bankovním převodem. Finální cena léčby se odvíjí od typu léčby, balíčku na míru, dobrovolně zvolených nadstandardních metod, atd. Aktuální ceny za vámi zvolené služby Vám rádi sdělíme.  

Jak se k nám dostanete?

  • Je možné u budovy zaparkovat?

    Před budovou kliniky máme vlastní parkoviště. Pokud by bylo obsazené, je možné zaparkovat bez problému v okolí kliniky a to zdarma.

  • Jak se k Vám dostanu MHD?

    Nejbližší tramvajová a autobusová zastávka se jmenuje Vozovna Kobylisy.  Po vystoupení se vydáte pěšky podél ulice Ústecká, cesta trvá cca 5 - 10 min. Již z dálky po své pravé ruce uvidíte budovu s nápisem GYNEM.

Otevírací doba

  • Jaká je otevírací doba kliniky?

    Na recepci kliniky Vás obsloužíme od pondělí do pátku od 7 do 16h na tel. č.: +420 774 436 997.

    V sobotu a neděli neprobíhají konzultace.  

    V soboty je klinika otevřena jen dopoledne a pouze po předchozí domluvě, pokud se provádí zákroky či ultrazvuky.

    Recepce kliniky je uzavřena v neděli a ve státní svátek. V takové časy Vám doporučujeme nám napsat email na recepce8@gynem.cz.

Dárkyně vajíček, dárci spermatu

  • Kdo jsou dárkyně vajíček?

    Jedná se o mladé ženy od 18 let, psychicky a fyzicky zdravé s minimálně středoškolským vzděláním. Před odebráním vajíček je provedeno genetické vyšetření, jehož výsledky musí být v normě a vyšetření na pohlavně přenosné choroby, jehož výsledky musí být negativní. Naše klinika preferuje vajíčka dárkyň, které jsou studentkami vysokých škol. Dle legislativy ČR je dárcovství pohlavních buněk anonymní. Je možné volit barvu očí, vlasů, krevní skupinu, přibližnou výšku a tělesnou hmotnost. Není však možná selekce pohlaví.

    Náš program je založen na principu, že každému příjemci je přidělen jeden dárce a všechna vajíčka od vaší dárkyně jsou k dispozici pouze pro Vás.

  • Kdo jsou dárci spermatu?

    Jedná se o mladé muže ve věku 18 – 35 let, psychicky a fyzicky zdravé s minimálně středoškolským vzděláním. Před odebráním spermatu je provedeno genetické vyšetření, jehož výsledky musí být v normě a vyšetření na pohlavně přenosné choroby, jehož výsledky musí být negativní. Dále musí darované sperma splňovat daná kritéria kvality. Klinika Gynem využívá dárců ze spermobanky.

  • Jak dlouho trvá nalezení dárkyně pro konkrétní pacientku?

    Naší snahou je nalézt dárkyni co možná nejdříve, ale jedná se o velmi individuální proces.  Nalezení správné dárkyně trvá obvykle 2 až 3 měsíce. Samotné hledání odpovídající dárkyně zabere většinou 3 týdny, další čas je potřeba na zajištění synchronizace cyklů příjemkyně a dárkyně vajíčka, což může trvat až 2 měsíce. 

  • K čemu je důležité znát krevní skupinu a Rh faktor?

    Pro doplnění charakteristiky dárkyně se vyšetřuje také její krevní skupina a Rh faktor. Díky tomu mohou být lépe spárovány s příjemkyní vajíček.

  • Kolikrát může dárkyně darovat?

    Darování vajíček je doporučeno 3 krát za život, i když v některých individuálních případech lze darovat i vícekrát. Darovat je možné kdykoli během roku. Není žádné období, které by bylo pro darování vhodnější. 

    Před darováním dárkyně dodržuje zdravý životní styl, vyhýbá se alkoholu a cigaretám. 

    Darování vajíček je anonymní. Pokud výsledky vyšetření dárkyně odhalí nízkou ovariální rezervu (počet vajíček), pohlavně přenosnou nemoc nebo genetickou vadu, nebude moci vajíčka darovat. Kvalitu vajíček a výsledky vyšetření potencionální dárkyně posuzují lékaři kliniky Gynem.

První konzultace a návštěva kliniky - pro zahraniční pacienty

  • Jak probíhá první konzultace?

    Můžete přijet a osobně se s lékařem setkat nebo Vám Vaše koordinátorka zajistí Skype konzultaci s lékařem. V případě, že využijete možnosti Skype konzultace, prosíme vás o včasné dodání potřebných podkladů pro lékaře, aby se také on mohl na konzultaci řádně připravit.

  • Je možná konzultace s lékařem přes Skype?

    Ano, snažíme se našim zahraničním klientům umožnit Skype konzultaci s lékařem. K této konzultaci budete potřebovat dodat podklady od vašeho lékaře a výsledky vyšetření, které Vám upřesní naše koordinátorka, která Vás procesem provede a vše zorganizuje.

  • Mohu se na vstupní vyšetření připravit?

    Vaše koordinátorka Vám upřesní, co bude třeba zaslat emailem a co dodat na místě, před začátkem léčby. Obvykle je požadováno následující:

    -        aktuální ultrazvukové vyšetření malé pánve – pomocí vaginální či abdominální sondy

    -        výsledky PAP testu

    -        výsledky testů na sexuálně přenosné infekce (chlamydie, mycoplasma, ureaplasma)

    -        výsledky testů na sexuálně přenosné nemoci (žloutenka B a C, syfilis, HIV)

    -        mamografie/ultrazvukové vyšetření prsů pokud věk ženy vyšší než 40 let

    -        hormonální testy (především FSH, LH, AMH, PRL, TSH)

    -        spermiogram

    -        EKG pokud jde o IVF léčbu s vlastními vajíčky a věk ženy je vyšší než 40 let

    Všechna tato vyšetření jsou nezbytná, aby lékař mohl léčbu schválit s vědomím, že léčba nebo potencionální těhotenství neohrozí Vaše zdraví. Zároveň jsou výsledky zapotřebí k vytvoření plánu té nejlepší léčby “na míru” právě pro Vás.

     

První konzultace a návštěva kliniky - pro české pacienty

  • Potřebuji pro první konzultaci žádanku od svého gynekologa?

    Nepotřebujete. Stačí se k nám objednat a přijít.

  • Je třeba se předem objednat?

    Ano, na vyšetření je nutné se objednat předem. Můžete tak učinit na tel. č.: +420 774 436 997 během ordinačních hodin kliniky.

Embryotransfer

  • Co znamená embryo transfer? Jaké informace dostaneme z laboratoře?

    Embryotransfer je zavedení embrya zpět do dělohy. Před samotným transferem proběhne konzultace s naším specialistou (embryologem), který vám zodpoví všechny otázky týkající se vývoje vašich embryí. Po samotném embryotransferu jsou pacienti denně (kromě neděle) informováni o vývoji embryí. Navíc průběžně posíláme fotky embryí, což ostatní pracoviště běžně neposkytují. 

  • Jak dlouho po odběru vajíček je možné provést embryo transfer (ET)?

    Transfer se provádí 3 - 5 dnů po odběru vajíček. Pokud je to možné, preferujeme transfer pětidenních embryí ve stádiu blastocysty, tedy pět dní po odběru.

  • Kolik embryí je možné transferovat najednou?

    Česká legislativa umožňuje transferovat nejvíce dvě embrya. V případě jakékoliv operace v dutině břišní např. císařský řez je doporučeno pouze jedno embryo. Před samotným embryotransferem budete toto téma diskutovat s našimi embryology.

  • Co když je v den transferu k dispozici více embryí než je možné transferovat?

    V takovém případě je možné embrya zmrazit. Je to vítaná možnost pro případ, že byste chtěli v budoucnu embryotransfer  zopakovat.

  • Je transfer embrya (ET) bolestivý?

    ET je zcela bezbolestný výkon.

     

  • Mohu se milovat po embryo transferu?

    Sexuální aktivita je doporučena spíše až po 3 - 4 dnech, i když názory jednotlivých odborníků se různí. Něžné milování je možný okamžitě, ale nemělo by docházet k velkým otřesům dělohy, některé studie zdůrazňují zvýšené riziko potratu v důsledku pohlavního styku v době implantačního okna (cca 3-4 dny po ET).

    Pacientkám po ET je doporučeno „chovat se jako těhotné”, např. užívání ostatních léků konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Výkon a jeho provedení

  • Jak se připravit na IVF? Čím mohu lékaři jako pacient pomoci usnadnit výkon IVF?

    Velmi významnou roli při léčbě neplodnosti hraje klid. Doporučujeme se vyvarovat stresu po celou dobu stimulace. Můžete užívat kyselinu listovou. Pokud si na první konzultaci donesete všechny výsledky dosavadních vyšetření, lékařské zprávy z předchozí léčby neplodnosti, operační protokoly, pokud jste absolvovala nějakou operaci týkající se reprodukčních orgánů, významně tím můžete uspíšit odhalení příčiny neplodnosti a celkově lépe zacílit léčbu. Objednávejte se s předstihem na všechna vyšetření dle plánu lékaře z důvodu časové vytíženosti kliniky a umožnění dostatečného časového prostoru pro Vaši návštěvu.

     

    V případě embryo transferu je třeba mít plný močový měchýř, aby při ultrazvukovém vyšetření byla děloha lépe viditelná.

  • K čemu slouží genetické vyšetření?

    Genetické vyšetření pomáhá přesně stanovit příčiny neplodnosti páru. Zjišťuje důvod neplodnosti u žen a genetické příčiny poruch tvorby spermií či jejich funkce u muže.

  • Jakou laboratorní metodu umělého oplození zvolit?

    Abychom zvýšili pravděpodobnost oplození, používáme několik metod, při kterých spermii do vajíčka implantujeme injekčně. Rádi Vám jednotlivé metody představíme a podrobně vysvětlíme jejich rozdíly u nás na klinice. Naši zkušení lékaři Vám doporučí tu nejvhodnější metodu. Metody provádíme v našich laboratořích s nejmodernějšími přístroji, ale využíváme také spolupráce s jinými zdravotnickými zařízeními, která se na konkrétní vyšetření specializují.

    Nabízíme "optimální balíček" ušitý individuálně každému páru na míru, a proto doporučujeme Vaše možnosti konzultovat s našimi lékaři.

  • Jak probíhá odběr vajíček? Jaká se používá anestezie?

    Odběr vajíček pro IVF se standardně provádí v celkové krátkodobé anestezii (5 – 15 min). V případě NIVF (odběru vajíček k oplození bez stimulace) bývá zpravidla odebíráno jedno až tři vajíčka bez anestezie, protože výkon je rychlý a minimálně bolestivý. Po výkonu může nastoupit mírná bolest v podbřišku jako při menstruaci, která obvykle do pár hodin odezní. Využíváme léky tišící bolest.

  • Jak dlouho po zákroku je nutné zůstat na klinice?

    Po odběru vajíček v anestezii je obvykle nutné zůstat dvě hodiny na dospávacím pokoji. Počítejte prosím s tím, že propuštění je možné pouze s doprovodem.  V případě odběru menšího počtu vajíček u IVF bez anestezie je možné odejít po cca 20 minutách na recepci a následně odejít domů s doprovodem.

  • Jak dlouho strávím na klinice v den zákroku?

    V den odběru vajíček strávíte na klinice přibližně 3 – 4 hod. v závislosti na Vašem zdravotním stavu a vytíženosti kliniky. Po výkonu ještě budete hovořit s embryologem ohledně kvality Vašich vajíček a spermií, výběru metody oplození a dalších embryologických metod.

    U dárkyň vajíček je doba strávená na klinice přibližně 3 hodiny od příchodu na kliniku. Většinou je možné propuštění ze sálu s doprovodem rovnou domů.

  • Mohu přijít na zákrok sama, nebo je třeba doprovod?

    Na zákrok můžete přijít sama, ale odchod po výkonu z kliniky doporučujeme s doprovodem.

  • Mohu mít sex po odběru vajíček?

    Ideální je zdržet se sexuální aktivity po dobu 48 hodin a nadále doporučujeme opatrnost po dalších pár dní.

STIMULACE, LÉKY A JEJICH UCHOVÁVÁNÍ

  • Jak dlouho trvá stimulace vaječníků?

    V případě IVF vlastními vajíčky trvá stimulace vaječníků do odběru vajíček cca 12 dní, do provedení Embryotransferu pak cca 17 dní.

  • Kolik návštěv je nutné na klinice absolvovat?
    • První návštěva – zahrnuje vyplnění dotazníku, klinické a ultrazvukové vyšetření gynekologem a
    • odběr krve kvůli vyšetření pohlavně přenosných nemocí.
    •  Další dvě návštěvy jsou věnovány genetickým vyšetření (není standardní pro všechny pacienty)
    • Následuje kontrolní vyšetření před začátkem stimulace a vydání léků ke stimulaci vaječníků.
    • Kontrolní vyšetření v průběhu stimulace vyžadují obvykle 2 - 4 návštěvy.
    • Odběr vajíček - samotný výkon se provádí ráno od 7:30, odchod z kliniky je možný cca 2-3 hodiny po výkonu a vždy s doprovodem Transfer embrya se provádí 3 - 5 dnů po odběru vajíček
  • Proč je třeba stimulace hormony při IVF cyklu?

    Stimulace hormony zajistí dozrání více vajíček v jednom cyklu. Tato vajíčka jsou následně odebrána tenkou jehlou vaginální cestou v celkové anestezii. Počet odebraných vajíček závisí na ovariální rezervě pacientky a její reakci na stimulaci.

  • Jak se hormony aplikují?

    Hormony se aplikují podkožně, velice tenkou jehlou nebo aplikačním perem do oblasti podbřišku dle doporučení lékaře. Samotná aplikace je snadná a ženy ji zvládají samostatně. Při předání stimulačních léků Vám sestra podá veškeré potřebné informace.

  • Jak uchovávat léky?

    Léky je potřeba skladovat dle instrukcí zdravotní sestry, případně tak, jak je uvedeno v příbalového letáku. V případě nesprávného skladování (např. vystavení přímému slunci či mrazu) může dojít ke snížení účinku stimulačních léků, nebo dokonce k jejich úplnému znehodnocení. Pokud mají být léky uchovány v chladu, skladujte je ve dveřích lednice, aby nedošlo k přemrznutí.

  • Co dělat s použitými injekcemi?

    Použité injekce po aplikaci vložte do plastové nádoby, kterou obdržíte spolu s léky. Můžete využít také sklenici s víčkem. Tu prosím odevzdejte na klinice k likvidaci. Mějte, prosím, na paměti, že použité jehly jsou nebezpečný infekční odpad.

  • Jaké komplikace se mohou vyskytnout při stimulaci vaječníků?

    Riziko spojené se stimulací je v dnešní době minimální. Velmi vzácně se může objevit ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS). Tedy nepřiměřená reakce vaječníků na stimulaci, při které dochází k tvorbě velkého množství vajíček. Můžete zažívat pocity nevolnosti, bolesti hlavy nebo podbřišku jako při menstruaci. Každá žena je jiná, a proto i reakce na léky jsou rozdílné. Je to dáno citlivostí Vašich vaječníků a celého těla.

  • Co je to ovariální hyperstimulační syndrom (OOHS)?

    Hyperstimulační syndrom (OHSS) může vzniknout jako vedlejší nežádoucí reakce vaječníků na stimulaci hormony. OHSS může mít různé příznaky, jako například zvětšení břicha, bolesti v podbřišku, nevolnost a někdy střevní potíže. Průběh stimulace je sledován lékařem, aby se mohla včas provést preventivní opatření proti rozvoji závažnějších komplikací. Na naší klinice se takovým stavům snažíme v maximální míře předcházet.

  • Je možné mít během stimulace pohlavní styk?

    Ano, můžete i nadále pokračovat ve svém sexuálním životě, stejně jako doposud. V případě bolestí je vhodná konzultace s lékařem. 

Pro zahraničí pacienty

  • Jak dlouhý pobyt v Praze vyžaduje léčba IVF?

    Od prvního kontrolního ultrazvukového vyšetření, které je plánováno na 7. den cyklu, až po transfer embrya je nutné počítat nejméně se 14 denním pobytem v Praze. Jelikož je reakce na stimulaci individuální, nelze přesně říci, jak dlouho bude samotná stimulace skutečně trvat. V případě, že byste chtěli do Prahy přijet pouze jednou, a to až na samotnou léčbu, nabízíme možnost předchozí Skype konzultace s lékařem. Vaše koordinátorka a lékař časový harmonogram vaší léčby po absolvování této vstupní konzultace upřesní.

  • Jak dlouhý pobyt v Praze vyžaduje léčba IVF s darovanými vajíčky?

     V případě IVF s darovanými vajíčky je třeba v Praze zůstat po dobu jednoho týdne. ode dne odběru vajíček od dárkyně po transfer embrya.

  • Pomůžete mi s nalezením ubytování?

    Ano, Vaše koordinátorka Vám ráda pomůže s nalezením ubytování dle Vašich představ, také je vám připravena zařídit dopravu z letiště na hotel a z hotelu na kliniku a zpět.

IVF

  • Potřebuji pro první konzultaci žádanku od svého gynekologa?

    Nepotřebujete. Stačí se k nám objednat a přijít.

  • Mohu umělé oplodnění absolvovat i v případě, že nemám partnera?

    Bohužel. Toto česká legislativa nedovoluje.

  • Jak dlouho stimulace trvá?

    Stimulace vaječníků trvá přibližně 12 dní.

  • Jaké se mohou při stimulaci vaječníků vyskytnout komplikace?

    Riziko spojené se stimulací je v dnešní době minimální. Velmi vzácně se může objevit ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS). Tedy nepřiměřená reakce na stimulaci, při které dochází k tvorbě velkého množství vajíček. 

  • Je léčba neplodnosti bolestivá?

    Nijak zvlášť. Stimulační hormonální léky se pomocí tenounké jehličky aplikují podkožně do oblasti břicha. Samotný odběr vajíček provádíme v krátké celkové anestezii.

  • Jak dlouho po zákroku musím na klinice zůstat?

    Po odběru vajíček je třeba 2 hodiny počkat na tzv. dospávacím pokoji. Potom můžete s doprovodem odejít domů.

  • Mohu přijít sama, nebo je třeba doprovod?

    Je to na vás, nicméně doprovod respektive odvoz z kliniky doporučujeme.

  • Hradí IVF pojišťovna?

    Pojišťovny hradí 4 stimulované IVF cykly ukončené embryotransferem s jedním embryem. Pokud se přenáší více jak jedno embryo, jsou hrazeny pouze 3 cykly. Pojišťovny také přispívají na stimulační léky. Nadstandardní laboratorní metody si platí samy klientky.

  • Jaká je horní věková hranice pro IVF?

    Podle zákona mohou IVF podstoupit ženy do 49 let. Věkové rozmezí, ve kterém na IVF přispívají pojišťovny, je 18 – 39 let (38 let + 364 dnů).

  • Trápí mě opakované potraty. Může být IVF řešení?

    Samotné IVF potratům nezabrání, ale díky vyšetřením, která ho provázejí, můžeme odhalit příčinu ztráty těhotenství a navrhnout vhodnou léčbu. Třeba vyšetření PGS nebo PDG před zavedením embrya může snížit riziko, že k potratu dojde kvůli genetickým příčinám.

  • Jaká je úspěšnost IVF?

    Úspěšnost je ovlivněna věkem pacientky. Pro IVF s vlastními vajíčky je průměrná úspěšnost na klinice GYNEM 43 %, s darovanými 62 %. 

  • Probíhá těhotenství po IVF stejně, jako běžné těhotenství? Musím brát nějaké léky?

    Ano, těhotenství probíhá stejně. Pouze na jeho začátku se používají hormony pro podporu.

  • Kdo jsou dárkyně vajíček?

    Dárkyně vajíček pečlivě vybíráme. Jde o psychicky a fyzicky zdravé ženy s minimálně středním odborným vzděláním ve věku 18 až 33 let, které mají normální nález genetického vyšetření a negativní výsledky z vyšetření na pohlavně přenosné choroby.

  • Kdo jsou dárci spermatu?

    Dárci jsou muži ve věku 18 – 35 let s normálním genetickým nálezem a negativním vyšetřením na pohlavně přenosné choroby. Také musí splňovat kritéria kvality spermií.

  • Jaký je význam zkratky IVF?

    IVF je zkratka pro IN VITRO FERTILIZACE (česky mimotělní oplodnění). Jde o metodu asistované reprodukce, která zahrnuje řadu léčebných postupů, jež umožňují oplodnit zárodečné buňky ženy spermiemi muže pomocí nejmodernějšího vybavení v laboratoři. Oplodnění tedy probíhá mimo tělo ženy, proto mimotělní oplodnění.

  • Kdy mám o IVF začít uvažovat? Komu je IVF léčba určena?

    IVF léčba je vhodná pro páry, kterým se dlouhodobě (minimálně 1 rok) nedaří otěhotnět přirozenou cestou. Případně tam, kde je otěhotnění jiným způsobem velmi obtížné. Mimotělní oplodnění je léčebný proces, který umožnuje dosažení těhotenství ženám s širokou škálou poruch plodnosti různé povahy a závažnosti. Podrobnější informace o dalších metodách, které mohou být vhodné konkrétně pro Vás, je možné získat při osobní (vstupní) konzultaci nebo prostřednictvím online konzultace.

  • Existuje věkový limit pro IVF léčbu, případně jiná omezení?

    Ano, na základě platné české legislativy je možno provádět metody asistované reprodukce, včetně IVF, pouze ženám do jejich 49. narozenin. IVF je umožněno pouze heterosexuálním párům, partneři ovšem nemusí být sezdáni. Ženám bez partnera IVF bohužel umožněno není.

  • Jaké jsou možnosti léčby s využitím darovaných buněk?

    Je možné využít léčbu s darovanými vajíčky, spermiemi nebo embryi. Pokud není možné k IVF použít vajíčka vlastní, je možné použít vajíčka darovaná. To samé platí při nevyhovujícím stavu spermií. Další možností je IVF pomocí darovaného embrya. V případě IVF s využitím darovaných buněk vždy dbáme na pečlivý výběr dárkyň a dárců.

  • Komu je určena léčba neplodnosti s darovanými vajíčky (oocyty)?

    Léčba s využitím darovaných vajíček (oocytů) od anonymní dárkyně je vhodná pro páry, kdy žena nemá dostatečně kvalitní vajíčka nebo její tělo vajíčka nevytváří.

    Příčin, proč mnoho žen nemůže otěhotnět a donosit vlastní dítě, je více. Nejedná se pouze o vyšší věk ženy, nebo nesprávnou funkci vaječníků, ale také o neprůchodnost vejcovodů, endometriózu, onkologické onemocnění. Velký vliv mohou mít i genetické nebo imunologické faktory.

    V případě, že se rozhodnete využít darovaných vajíček (oocytů) je možné k oplození použít spermie Vašeho partnera nebo darované spermie z databáze anonymních dárců.

  • Co znamená pojem ovariální rezerva?

    Množství vajíček ve vaječníku, tzv. ovariální rezervu, lze stanovit na základě koncentrace AMH v krvi. Anti-Müllerian Hormon (AMH) je hormon produkovaný folikuly ve vaječnících. Hladina tohoto hormonu přímo souvisí s počtem folikulů. Nízká hladina AMH může naznačovat nedostatek folikulů a tedy i možné problémy s otěhotněním.

  • Mohu umělé oplodnění absolvovat i v případě, že nemám partnera?

    Dle platné české legislativy smějí centra asistované reprodukce nabízet metody umělého oplodnění pouze heterosexuálním párům. Partneři ovšem nemusí být sezdaní.

  • Je možné podstoupit léčbu IVF, když jsem HCV/HBV (hepatitida B, C) pozitivní?

    Ano. 

  • Mohu si vybrat pohlaví dítěte?

    V ČR je selekce pohlaví bez zjevného lékařského důvodu zakázána.

  • Jaká je úspěšnost IVF?

    V případě IVF, tj. oplodnění s vlastními vajíčky, je průměrná úspěšnost na klinice GYNEM 52 %.

  • Jaká je úspěšnost programu s darovanými vajíčky?

    U programu s darovanými vajíčky je průměrná úspěšnost na klinice GYNEM 63 %. 

  • Čím je ovlivněna úspěšnost u mimotělního oplodnění?

    Úspěšnost mimotělního oplodnění je ovlivněna řadou faktorů. Mezi nejdůležitější patří věk ženy, zdravotní stav, životní styl, ale také hormonální příprava, kvalita spermií a v neposlední řadě i kvalita a technika transferu.

  • Jak dlouho trvá celý proces u léčby IVF?

    Každé ženské tělo je jiné a proto i reakce na léčbu je velmi individuální, nelze tedy předem říci konkrétní délku léčby. Velmi stručně, IVF obsahuje tyto kroky: hormonální stimulace, odběr a příprava vajíček na oplodnění, oplodnění vajíček, péče o oplozená vajíčka (embrya), embryotransfer, případně zamrazení embryí. Hormonální stimulace začíná od 2. dne menstruačního cyklu a trvá do transferu embrya cca 17 dnů. Obvyklý začátek stimulace je 1-3 měsíc od prvního kontaktování naší IVF kliniky. Vše je závislé na Vašich možnostech, preferencích a případných dodatečných vyšetřeních před samotným začátkem léčby.

  • Jak dlouho trvá celý proces u léčby s darovanými vajíčky?

    Opět se jedná o velmi individuální proces. Nejprve je zapotřebí najít vhodnou dárkyni vajíček, to obvykle trvá asi 3 týdny. Následně je nutné harmonizovat menstruační cykly příjemkyně a dárkyně, tento proces zabere 1 – 2 měsíce. Celkem tedy celý proces trvá přibližně 2 – 3 měsíce. 

  • Je darování vajíček (oocytů) či spermií v ČR anonymní?

    Ano, darování vajíček a spermií je v ČR anonymní. Podle platné české legislativy (Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, § 10) musí zdravotnické zařízení zajistit zachování vzájemné anonymity mezi anonymním dárcem a příjemci vajíček.

  • Jaká je horní věková hranice pro umělé oplodnění?

    Podle platné české legislativy mohou IVF podstoupit ženy před dosažením věku 49 let (tj. embryo transfer musí proběhnout nejpozději ve věku 48 let + 364 dní). Věkové rozmezí, ve kterém na IVF přispívají pojišťovny, je 18 – 39 let (38 let + 364 dní). může snížit riziko potratu z genetických důvodů. 

  • Je IVF léčba bolestivá?

    Není, stimulaci vaječníků probíhá sice injekční formou, ale při aplikaci se používá velmi tenká jehla nebo injekční pero a vpich je nebolestivý. Léky se aplikují podkožně do oblasti podbřišku, to může být lehce nepříjemné. Aplikace injekcí je jednoduchá a pacientky ji zvládají samy v domácím prostředí. Odběr vajíček se provádí v krátkodobé celkové anestezii, ženy tedy žádnou bolest nevnímají. Po zákroku je možné, že pocítíte pobolívání v podbřišku jako při silnější menstruaci.

  • Je IVF léčba s darovanými vajíčky bolestivá?

    Ne, léčba je zcela bezbolestná.

Gynekologie

  • Přijímáte nové pacientky?

    Nejlepší je si situaci na vybrané pobočce ověřit telefonicky. Stačí zavolat, rádi vám řekneme, jestli máme prostor pro nové klientky.

  • Je potřeba se předem objednat?

    Ano, na vyšetření je nutné se objednat dopředu.

  • S jakými pojišťovnami spolupracujete?

    Spolupracujeme s VZP, OZP, VOZP, ZPMV, ČPZP a ZPŠkoda.

  • Jaký druh antikoncepce doporučujete?

    To zaleží na věku, anamnéze a také přání klientky. Pokud má žena již děti, můžeme doporučit nitroděložní tělísko (hormonální či nehormonální). U mladších bezdětných žen je vhodnější hormonální antikoncepce, která existuje v různých formách (prášky, vaginální kroužky, náplasti). 

  • Jaké vitamíny jsou vhodné pro těhotné ženy?

    V současné době je na trhu obrovské množství vitamínových komplexů pro těhotné. Při výběru se zaměřte na to, aby vitamínový doplněk obsahoval doporučenou denní dávky kyseliny listové (vit. B 9), což je 600 až 800 mikrogramů. Kyselina listová snižuje riziko vzniku vrozených vad neurální trubice, vad urogenitálního traktu, srdce a rozštěpových vad břišní stěny. V těhotenství také doporučujeme užívání vitamínu D, E a B12. 

  • Jaké příznaky provázejí cysty na vaječníku?

    Cysty na vaječníku typicky provází bolest v podbřišku, krvácení mimo cyklus nebo naopak zpoždění menstruace. Často se ovšem neprojevují žádné potíže a cystu objevíme až při ultrazvukovém vyšetření. Proto je důležité aspoň jednou ročně zajít na preventivní gynekologickou prohlídku.

  • Jak často bych měla absolvovat preventivní gynekologické vyšetření?

    Pokud nemáte žádné potíže, zajděte na preventivní gynekologické vyšetření minimálně jednou ročně. Při užívání antikoncepce doporučujeme ultrazvukové vyšetření častěji, nejlépe jednou za 6 měsíců.

  • Jak často bych měla provádět samovyšetření prsu?

    Jednou měsíčně, a to v první půlce menstruačního cyklu. V případě nálezu něčeho podezřelého navštivte svého gynekologa, který vám vystaví žádanku na mamologické vyšetření. Ženy od 45 let mají jednou za dva roky nárok na preventivní mamografické vyšetření prsu, které je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou.

  • Existuje nějaká prevence zánětu močových cest?

    Infekci močových cest často způsobuje střevní bakterie E. Coli. Proto je pro prevenci důležité dodržovat hygienická pravidla. Při prvních symptomech zvyšte příjem tekutin, vhodný je brusinkový džus nebo čaj. Jako první pomoc doporučujeme Blokurimu. Jde o prostředek, který obsahuje D – manózu, cukr, který po vyloučení do moči váže patogenní bakterie. Může tak stěnu močového měchýře uchránit před průnikem a vývojem infekce.

  • Jaké jsou první příznaky těhotenství?

    K prvním subjektivním příznakům těhotenství patří únava, bolestivé napětí prsou, nevolnost, změna nálad a chutí, emoční labilita, tlak v podbřišku a stálé nucení na močení. Prvním objektivním příznakem těhotenství je zpoždění menstruace. Pro potvrzení je vhodný domácí těhotenský test z moči, další možností je vyšetření HCG z krve. V případě pozitivního výsledku se objednejte na gynekologickou prohlídku, při které pomocí ultrazvukového vyšetření zkontrolujeme vývoj těhotenství a jeho umístění.