Darování vajíček
Proč darovat?
Nejdříve je třeba vyplnit formulář zde.
Na základě formuláře se vám ozveme a společně domluvíme termín konzultace.
Při konzultaci vám podrobně vysvětlíme, jak celý proces darování vajíček probíhá. Absolvujete potřebná gynekologická vyšetření a odběry krve. Projdeme s vámi dotazník i anamnézu a vyšetříme vaši krev. Testovat ji budeme na pohlavně přenosné nemoci, cystickou fibrózu, spinální svalovou atrofii a trombofilní mutace. Zjišťovat budeme také vaši krevní skupinu s Rh faktorem, hladinu pohlavních hormonů a karyotyp. Pokud budou výsledky všech vyšetření v pořádku, zařadíme vás do programu darování vajíček. Za první návštěvu od nás dostanete kompenzaci 500 Kč.
Během hormonální stimulace vaječníků si budete 8-12 dní podkožně aplikovat hormony, které vyvolají tvorbu a zrání kvalitních vajíček ve vaječnících. Přesný rozpis dávkování hormonů pro vás připravíme na základě výsledků všech vyšetření.
V průběhu stimulace přijdete na dvě kontroly. Během nich vám odebereme krev a ultrazvukem zkontrolujeme tvorbu vajíček ve folikulech. Termíny návštěv vždy domluvíme předem.
Odběr vajíček provádíme v krátké celkové anestezii. Většinou netrvá déle než 10 minut. Po odběru budete dvě hodiny odpočívat na lůžku, potom můžete s doprovodem odejít domů.
Nezávazná konzultace
Buďte bez obav. Odběr vajíček nijak neovlivňuje možnost mít v budoucnu vlastní děti ani schopnost počít je přirozenou cestou.
Darování vajíček je doporučeno 3krát za život, i když v některých individuálních případech lze darovat i vícekrát.
Není žádné období, které by bylo pro darování vhodnější. Darovat je možné kdykoli.
Před darováním je dobré dodržovat zdravý životní styl, nepít alkohol a vyhnout se cigaretám. V době darování a 2 týdny po odběru doporučujeme omezit fyzickou aktivitu.
V průběhu stimulace a 10 dní po odběru je třeba sport omezit. Kvůli hormonální stimulaci jsou vaječníky zvětšené a při větších pohybech může dojít k jejich přetočení neboli torzi. Návrat vaječníků do původní polohy se někdy musí řešit i operačně (laparoskopicky).
Hyperstimulační syndrom (OHSS) může vzniknout jako nežádoucí vedlejší reakce vaječníků na stimulaci hormony. Některé ženy jsou nadměrně vnímavé a mohou se u nich objevit příznaky jako je zvětšení břicha, bolesti v podbřišku, nevolnost a někdy střevní potíže. Proto je průběh stimulace vždy sledován lékařem, aby se včas mohla provést preventivní opatření proti rozvoji závažnějších komplikací. Na naší klinice dbáme na to, abychom takovým stavům v maximální míře předcházeli.
Obvykle navštívíte naši kliniku sedmkrát. Při první návštěvě absolvujete gynekologické vyšetření, potom následují dvě návštěvy kvůli genetickému vyšetření, kontrola před začátkem a dvě návštěvy v průběhu hormonální stimulace. Při poslední návštěvě provedeme samotný odběr vajíček.
Léky skladujte podle instrukcí zdravotní sestřičky, která vám také vysvětlí, jakým způsobem se mají aplikovat. Důležité je léky co nejdříve dovézt domů do lednice. Pokud byste je dlouhodobě vystavila teplu, třeba v autě na přímém slunci, snížíte jejich účinnost nebo by se dokonce mohlo stát, že přestanou fungovat úplně. Na druhou stranu léky nesmí ani zmrznout, proto je doporučujeme uložit ve dveřích lednice. Ne v horní poličce nebo jinde v blízkosti mrazícího zařízení.
Po aplikaci použité injekce vložte do plastové nádoby, kterou dostanete spolu s léky. Později nádobu vrátíte zpět na kliniku.
Stimulace vaječníků, během které si pícháte injekce s hormony, trvá obvykle 8-12 dnů.
Při stimulaci vaječníků se hormony píchají velice tenkou jehlou nebo injekčním perem pod kůži na břiše. Není to nic náročného a bez potíží to zvládnete sama. Odběr vajíček se potom provádí v krátké celkové anestezii, takže bolesti se nemusíte bát. Pouze po zákroku můžete podobně jako při silnější menstruaci cítit pobolívání v podbřišku.
Odstup mezi darováním vajíček by měl být minimálně 3 měsíce.
Ne. Darování vajíček je anonymní a podle § 10 zákona o specifických zdravotních službách 373 z roku 2011 musíme zajistit zachování vzájemné anonymity mezi anonymním dárcem a neplodným párem i mezi anonymním dárcem a dítětem narozeným z asistované reprodukce.
Klinika GYNEM patří mezi špičková pracoviště svého druhu v ČR. Lékařský tým má dlouholeté zkušenosti s léčbou neplodnosti, mezi které patří i metoda umělého oplodnění pomocí darovaných vajíček.
Pokud výsledky vyšetření odhalí malou ovariální rezervu (počet vajíček), pohlavně přenosnou nemoc nebo genetickou vadu, nebudete moci vajíčka darovat. Kvalitu vajíček a výsledky vyšetření potenciální dárkyně posuzují lékaři kliniky GYNEM a proti jejich rozhodnutí není možné se odvolat.