Deprese v těhotenství: Proč ji nepodceňovat?
Proč se deprese v těhotenství objevuje?
Těhotenství přináší zásadní změny, které ovlivňují celý organismus, včetně mozku a jeho fungování. Zvýšená únava, zapomnětlivost, výkyvy nálad nebo obtížnější soustředění jsou běžné, ale mohou být pro ženu i její okolí náročné. Navíc se k tomu často přidávají obavy z nové životní situace – odpovědnosti za miminko, finanční nejistoty nebo strach o zdraví dítěte. Obecně je riziko deprese vyšší u žen, které jsou perfekcionistky nebo za sebou mají už nějaké psychické obtíže. Ohrožené jsou také ženy samoživitelky a matky, které pečují o více dětí. Dále pak ty, které mají v rodinné anamnéze duševní onemocnění.
Jak poznáte, že jde o depresi?
Těhotenská deprese se projevuje různými způsoby. Mezi typické příznaky patří pocity smutku, ztráta zájmu o každodenní činnosti, únava, podrážděnost, nebo dokonce sebevražedné myšlenky. Ženy mohou mít problémy se spánkem, ztratit chuť k jídlu. To vše vede k naprostému vyčerpání. Tyto příznaky mají vliv nejen na psychiku těhotné, ale i na její fyzické zdraví. Je důležité si uvědomit, že tyto pocity nejsou běžnou součástí těhotenství a je nebezpečné je ignorovat.
Pokud se v těhotenství cítíte psychicky na dně, promluvte si o tom nejprve se svými blízkými. Pokud ovšem cítíte, že na problém už sama nestačíte, vyhledejte odbornou pomoc. Kromě psychologů a psychiatrů existuje i řada organizací, které se zaměřují na duševní zdraví budoucích i stávajících maminek – ty pro vás mohou sloužit nejen jako zdroj informací, ale také rozcestník pro vyhledání toho správného odborníka, který vám poskytne potřebnou péči.
Jaké jsou způsoby léčby?
Léčba závisí na závažnosti deprese. U lehčích forem pomáhá psychoterapie, například kognitivně-behaviorální, která mění negativní vzorce myšlení. Nezbytná je také úprava životního stylu – dostatek spánku, pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu a omezení stresu. Ženy si osvojují relaxační a meditační techniky. Naopak je nutné vyvarovat se látkám jako je nikotin a alkohol, ale také kofein, který nejen v těhotenství přispívá k pocitům úzkosti.
U těžších forem bývá nutná medikamentózní léčba. Antidepresiva jsou během těhotenství předepisována s velkou opatrností, aby byl minimalizován jejich vliv na plod. Neléčená deprese však může mít vážnější následky než pečlivě zvolená léčba – hrozí například narušení vztahu mezi matkou a dítětem, žena nemusí zvládat péči o novorozence nebo se její stav po porodu ještě zhorší. Dalším rizikem je také narušený či opožděný vývoj dítěte.
Prevence duševní nepohody
Jak předcházet negativním psychickým stavům? Stejně jako pro jiná životní období platí, že je důležité pečovat o zdraví své duše stejně jako o tělo. Věnujte se činnostem, které vás těší a o své radosti i starosti se dělte se svými blízkými. Zvažte také terapii, která nemusí přijít na řadu až když už ztrácíte sílu cokoliv dělat – čím dříve se k odborníkovi dostanete, tím snáze se vám podaří problémy pokořit. Cíleně se na podporu psychické pohody můžete zaměřit pomocí relaxačních metod, meditace, deníku vděčnosti, ale také pohybovou aktivitou, které zvyšují pocit štěstí a dodají vám energii.
Těhotenská deprese je vážné, ale léčitelné onemocnění. Nebojte se o svých pocitech mluvit a vyhledejte odbornou pomoc, pokud cítíte, že ji potřebujete. Včasná psychologická podpora může výrazně přispět k vaší pohodě i zdravému vývoji nenarozeného děťátka. Každá žena si zaslouží péči – nejen o tělo, ale také o duši.
Zdroje:
https://www.usmevmamy.cz/psychika-v-tehotenstvi/
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2017/03/02.pdf