Jak předcházet striím v těhotenství?
Strie jsou kosmetickým problémem, se kterým se potýká celých 80 % těhotných. Pokožka je nadměrně namáhaná rostoucím bříškem, zvětšováním poprsí a přibíráním na váze v oblasti boků, hýždí či stehen. Právě v těchto místech se nejčastěji objevují červené až nafialovělé jizvičky. Postupem času vyblednou, ale nezmizí. Dá se jim vyhnout a jak se o ně starat, pokud se už objevily?
Co jsou strie a proč se objevují?
Strie jsou druhem jizev a vznikají nadměrným namáháním kolagenových a elastinových vláken v kůži. Ta se běžně dokážou napínat a zase smršťovat a udržují pružnost pokožky. Pokud jsou ale vystavená většímu napětí po delší dobu, nemusí se vrátit do původního stavu. A právě tehdy dochází ke vzniku prasklin. Strie jsou ze začátku načervenalé, postupem času (zhruba po 6 měsících) blednou. Vypadají jako dlouhé tenké linky, které jsou vidět především zblízka. Při doteku jsou cítit jako hrbolky na kůži.
Vzhled strií ovlivňuje:
-
pigment pleti
-
zdraví a pružnost pokožky
-
část těla, na které se objevují
Dá se striím předcházet?
Pokud se chcete striím vyhnout, je důležitá prevence. Od počátku těhotenství kůži pravidelně promazávajte krémy nebo přírodní oleji. Jejich předností je 100% přírodní složení. K oblíbeným patří kokosový, jojobový, mandlový, nebo bambucké máslo. To se hůře roztírá, doporučuje se aplikovat na vlhkou pokožku po sprše či koupeli. K dostání jsou i speciální přípravky určené přímo pro prevenci strií. Při jejich výběru se ale ujistěte, že jsou vhodné i pro těhotné.
Pravidelným mazáním a masírováním ohrožených oblastí docílíte správné hydratace pokožky. Ta je pak elastičtější a snadněji se vyrovná se změnami. Kromě prevence strií se také zbavíte nepříjemného pocitu napjaté kůže či svědění, které se mohou objevit.
K prevenci patří kromě péče o pleť také správná životospráva, a to jak vyvážená strava, tak pravidelný pohyb, pokud vám to váš zdravotní stav umožní. Přibírání v těhotenství je přirozené, ale neplatí, že by těhotné ženy měly jíst za dva. U zdravě probíhajícího těhotenství je důležité především správné vyvážení jídelníčku pro zajištění živin, ne přejídání či mlsání.
Péče o vzniklé strie
Bohužel neexistuje žádný výzkum, který by potvrzoval účinek kosmetiky proti striím. Velkou roli při jejich vzniku totiž hraje genetika a kvalita pokožky před otěhotněním. Někdo se o pokožku může starat vzorově, a přesto se mu strie udělají, jiná žena mazání bříška moc nedá a má to štěstí, že se jí vznik jizviček vyhne. Prokázaný je prozatím pouze pozitivní účinek kyseliny hyaluronové a tretinonu, syntetické verze vitamínu A (ten se ale nesmí užívat v těhotenství). Tyto látky ale nepůsobí proti vzniku strií, pomáhají v tom, aby vzniklé strie byly méně nápadné.
Další možností, jak zneviditelnit už existující strie je použití samoopalovacího krému, který se vmasíruje do nově vzniklých strií. Jde o dočasný způsob, jak minimalizovat rozdíl v barvě mezi vaším typickým tónem pleti a barvou strií. Doporučuje ho Americká akademie dermatovenerologie (AAD).
Když už se strie na kůži objeví, nikdy nezmizí. Jsou normální a přirozené. Pokud někoho strie opravdu trápí, dá se využít i některého ze zákroků estetické medicíny, které je dokážou minimalizovat (např. zesvětlení pomocí laseru nebo metodou mezoterapie). Pamatujte ale, že vaše tělo je krásné i s proměnami, které těhotenství přináší.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/stretch-marks#prevention