Mražení a uchovávaní vajíček (oocytů)

Na mateřství není z nějakého důvodu správná chvíle, ale nechcete riskovat, že odkládáním těhotenství přijdete o šanci na vlastní děťátko? Zmrazení vajíček je způsob, jak zachovat plodnost i do budoucna.

 

V jakých situacích doporučujeme zmrazení oocytů

Odkládání mateřství – Nemáte vhodného partnera nebo se teď chcete soustředit na kariéru? Zmrazením vajíček získáte potřebný čas navíc.

Léčba rakoviny – Chemoterapie vážně poškozuje ženské pohlavní buňky. Zmrazení vajíček před začátkem onkologické léčby vám umožní otěhotnět, až budete v pořádku.

Další zdravotní důvody – Musíte podstoupit odebrání vaječníků nebo vás trápí jiné zdravotní problémy? Zmrazení vajíček bude vaší pojistkou do budoucna.

 

Odběr vajíček

Protože v běžném cyklu ženy dozrává pouze jediné vajíčko, musíme vaječníky nejprve hormonálně stimulovat. K tomu slouží hormonální injekce, které si žena denně aplikuje po dobu zhruba 12 dní. Díky této stimulaci uzraje více vajíček najednou.
Vajíčka poté v krátké anestezii odebereme. Zákrok trvá zhruba 5-10 minut, po 1-2 hodinách odpočinku na dospávacím pokoji je možné odejít s doprovodem domů.

 

Zamrazení vajíček

Vajíčka ošetřujeme pomocí metody zvané vitrifikace. Buňky uložíme do speciálního roztoku, který obsahuje kryoprotektiva, tedy látky chránící buňky před poškozením mrazem. V tomto speciálním médiu je potom prudce podchladíme. Po zmrazení můžeme vajíčka uchovávat až 12 let.