Únor, 2021
blog

Výhody a nevýhody nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko patří mezi jedny z nejspolehlivějších metod antikoncepce. I přesto se ale nejedná o nejvyužívanější antikoncepční prostředek. Stále ho totiž obestírá mýtus z minulosti, že se nejedná o bezpečnou antikoncepční metodu a navíc způsobuje zdravotní komplikace. To možná byla pravda v minulosti, ale dnes už to rozhodně neplatí. Zdravotní rizika spojená s nitroděložním tělískem nejsou téměř žádná a naopak má řadu výhod. Jednou z nich je, že si můžete vybrat hormonální i nehormonální variantu.

 

Co je to nitroděložní tělísko a jak funguje?

Nitroděložní tělísko měří několik centimetrů a běžně mívá tvar písmene „T“, i když se můžete setkat i s kulatou verzí. Nejčastěji se vyrábí z kovů, jak je měď, stříbro nebo zlato. Jeho název je odvozený z toho, že se zavádí dovnitř do dělohy, kde brání tomu, aby se spermie spojila s vajíčkem a oplodnila ho. Gynekologové se shodují, že se jedná o velmi spolehlivou a účinnou antikoncepci. Pokud si žena přeje otěhotnět, tělísko je možné kdykoli vyndat. K obnově plodnosti pak dochází velmi rychle. Další výhodou je, že žena může volit mezi nehormonálním a hormonálním tělískem. 

 

ivf Praha

 

Hormonální tělísko

Hormonální tělísko má v sobě určité množství hormonů, které zvyšují konzistenci hlenu v děloze a v děložním hrdle. Tento hlen pak znemožňuje spermiím pohyb skrze děložní hrdlo do dělohy. Vzhledem k tomu, že nitroděložní tělísko je tělem vnímáno jako cizorodé těleso, vytvářejí se kolem něj bílé krvinky. Ty dokážou zabít zbývající spermie, kterým by se podařilo do dělohy proniknout. Uvolňující se hormon také znesnadňuje růst děložní sliznice, kde by se případně mohlo oplodněné vajíčko uchytit. Díky tomu žena nemá menstruaci vůbec nebo krvácí jen velmi slabě.

 

Nehormonální tělísko

Nehormonální tělísko funguje na stejném principu jako hormonální s tím rozdílem, že neobsahuje žádné hormony. Funguje tedy na bázi cizorodého tělesa, kolem kterého se shlukují bílé krvinky zabíjející spermie. Vzácné kovy, ze kterých je tělísko vyrobeno, jsou navíc pro spermie toxické. Zvláště měď, která je v tomto směru nejúčinnější. 

 

Výhody a nevýhody nitroděložního tělíska

Dříve se nitroděložní tělísko doporučovalo pouze ženám, které už porodily nebo dalšího potomka neplánovaly. Dnes je tato forma antikoncepce vhodná i pro ženy, které těhotenství teprve plánují. Nitroděložní tělísko má řadu výhod. V první řadě si žena nemusí hlídat pravidelné užívání pilulek a tělísko má životnost až několik let. Snadno se zavádí i odstraňuje a po jeho vyjmutí je možné otěhotnět už měsíc po jeho vyjmutí. Další výhodou, především u hormonální varianty, je vysoká spolehlivost. Nehormonální varianta je zase výborná alternativa pro ženy, které nechtějí nebo nemohou používat hormonální antikoncepci. 

Nevýhodou nehormonálního nitroděložního tělíska je fakt, že prodluží krvácení, které může být v některých případech i silnější. Velmi zřídka se může stát, že hormonální tělísko z dělohy samovolně vypadne nebo při jeho vyjmutí může dojít k poranění dělohy. Jedná se ale o velmi ojedinělé případy. Vhodnost užívání nitroděložního tělíska je vždy nutné konzultovat s gynekologem, který na základě anamnézy a zdravotního stavu ženy určí, zda je jeho zavedení vhodné a možné či nikoli.  

Zajímá vás antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska nebo už jej máte a chcete otěhotnět? Kontaktujte specialisty z IVF Centra a Gynekologie Praha Gynem