Říjen, 2020
blog

Obezita a její vliv na těhotenství

Obezita patří mezi nejčastější populační nemoci dnešní doby. Kvůli konzumaci přemíry nekvalitního jídla, nedostatku pohybu a nezdravých návyků. Mimo jiné má vysoce negativní vliv také na otěhotnění a samotné těhotenství

Co znamená obezita?

Je potřeba uvést na pravou míru, co vlastně pojem obezita znamená. Určité množství tuku je pro ženské tělo velmi důležité, kvůli správné funkci hormonů. Obezitu lze popsat jako dlouhodobé přijímání více energie (kalorický příjem) než energie vydané (kalorický výdej) ve spojení s dalšími faktory jako je například nedostatek pohybu, genetické predispozice, metabolické poruchy nebo užívání určitých léků. Jestliže jsou tyto faktory dlouhodobě přehlíženy, dochází ke konstantnímu nárůstu hmotnosti a podkožního tuku, který se začne usazovat na těle. Pak je tu druhý typ tuku, který sice není vidět, protože je uložen mezi orgány, ale o to větší rizika jsou s ním spojena. Nazývá se viscerální tuk a ohrožuje lidské orgány a jejich funkci. 

BMI Index

Body mass index neboli index tělesné hmotnosti je indikátor tělesné hmotnosti, který s pomocí údajů jako je váha, výška a věk zobrazí v jakém stadiu hmotnosti se člověk nachází. Na internetu je spousta online kalkulaček, kde je možné si BMI vypočítat. Je ale důležité vědět, že to není údaj, kterým by se měli lidé stoprocentně řídit. BMI kalkulačka totiž nepočítá s poměrem svalů, tuků a vody v těle. Může ale sloužit jako odrazový můstek a orientační hodnota. Každopádně obecně platí, že ženy s vyšším BMI (mírná obezita a obezita) mívají problém s otěhotněním a v případě samotného těhotenství se u nich objevují značná rizika spojena s vyšší hmotností. 

Obezita a těhotenství

A jaká jsou rizika?

První riziko spojené s obezitou může být v první řadě samotný problém otěhotnět. Nežádoucí látky, které vytváří tuková tkáň, se dostanou až k vaječníkům a poškozují vajíčka. Další rizika se objevují v těhotenství, kdy kvůli vysoké hmotnosti matky hrozí, že se miminko narodí s vrozenou vadou, například s deformací končetin, anomálií v trávicím systému, či srdeční vadou. I samotná žena je v průběhu těhotenství ohrožena. Mohou se u ní v těhotenství objevit zdravotní komplikace jako vysoký tlak, těhotenská cukrovka nebo onemocnění cév (trombóza). Samotný porod je u obézních žen mnohem náročnější. 

 

Samotné těhotenství není pro redukci váhy vhodné. V těhotenství by redukce mohla znamenat spíše stresující faktor. Jestliže má žena problémy s obezitou a plánuje otěhotnět, měla by to řešit ještě před tím. Nepouštět se do drastických diet, ale pomalu si utvářet nové návyky, které se týkají stravy, pohybu, spánku a celkového životního stylu. Tělo se postupně začne adaptovat, ubírat na váze a s tím přijde i psychická spokojenost, která otěhotnění velmi pomůže. Poradit se žena může i s gynekologem či jiným odborníkem.