Jak na resuscitaci – první pomoc pro novorozence a kojence
Co je to SIDS a jak mu předcházet?
Novorozenci a kojenci do jednoho roku života jsou ohroženi syndromem náhlého úmrtí kojence (SIDS). V žádné novorozenecké výbavičce by neměl chybět monitor dechu, který spustí alarm, pokud nezaznamená dýchání. Tento signál umožňuje rychle zasáhnout a zahájit resuscitaci, je-li to nutné. Nejprve se ale vždy ujistěte, zda nejde o falešný poplach – dítě může dýchat mělce, nebo starší kojenec změnil polohu a monitor pohyb dechu nezachytil.
Pro snížení rizika SIDS je zásadní dodržovat preventivní opatření. Miminko by mělo spát na zádech, nikoliv na břiše, a to na pevné matraci. V postýlce nesmí být žádné předměty, jako jsou polštáře či přikrývky, které mohou zakrýt hlavičku a způsobit udušení. Bezpečnou volbou jsou spací pytle, do nichž se dítě oblékne. Dbejte také na správnou teplotu v místnosti – ideální je kolem 20 °C. V létě postačí lehký overal z prodyšného materiálu, který zabrání přehřátí.
Kouření je dalším významným rizikovým faktorem. Děti kuřaček jsou náchylnější k SIDS. I když nekouříte přímo u dítěte, škodlivé látky vydechujete ještě půl hodiny po dokouření cigarety. Nikotin navíc tlumí dechové centrum dítěte, což může ohrozit jeho život.
Resuscitace novorozence a kojence krok za krokem
-
Nejprve zjistěte, zda je dítě při vědomí – pokud je nehybné a nekřičí, zkuste zatřást jeho ramenem, hlasitě na něj mluvte, podrážděte plosku nohy.
-
Pokud ani přes stimulaci nereaguje, hlasitě zavolejte o pomoc – člověk ve vaší blízkosti zavolá na linku 155, zatímco vy položíte dítě zády na pevnou podložku.
-
Položte dítěti jednu ruku na čelo. Hlava dítěte musí být v neutrální poloze, nos a brada zůstávají v jedné linii. Uvolněte dýchací cesty, je-li to potřeba – otevřete dítěti ústa a případné cizí těleso opatrně odstraňte.
-
Poté zhruba 10 sekund kontrolujte, jestli dítě dýchá – poslechem a pohledem, zda se hýbe hrudník. Přibližte tvář k ústům, zda cítíte dech.
-
Nedýchá? Překryjte svými ústy nos a pusu dítěte a zahajte umělé dýchání. 5x za sebou vdechněte přibližně tolik vzduchu, kolik máte v ústech. Hrudník dítěte se musí viditelně zvednout. Nedýchejte ale příliš velké množství vzduchu, aby nedošlo k poranění plic.
-
Pokud je novorozenec stále bez známek života, zahajte srdeční masáž. Špičkami dvou natažených prstů stlačujte dolní část hrudní kosti do hloubky jedné třetiny hrudníku. Frekvence by měla být 100 až 120 stlačení za minutu.
-
Masáž střídejte s vdechy – udržujte poměr 30 stlačení, 2 vdechy (hlavička musí být při vdechování v neutrální poloze).
-
Pokud není nikdo jiný nablízku, volejte po 60 vteřinách resuscitace linku 155 – na hlasitý odposlech – a dále pokračujte v resuscitaci, dokud nedorazí zdravotníci.
Co dělat při vdechnutí cizího tělesa?
Pokud máte podezření, že dítě přestalo dýchat kvůli vdechnutí cizího tělesa (např. hlen, zvratky, jídlo, drobný předmět), dýchá namáhavě a rudne, položte si dítě položíte předloktí hlavičkou níže a dlaní proveďte 3 až 5 úderů do zad mezi lopatky. Pokud tento pohyb nepomůže, proveďte stlačení nadbřišku dítěte. A to tak, že ho položíte na záda např. na předloktí opět s hlavou níže, dva prsty položíte do oblasti nadbřišku na dolní část hrudní kosti a 3 až 5 x za sebou hrudníček stlačíte (1x za 3 vteřiny). Poté zkontrolujte, jestli nemá v ústech cizí těleso. Pokud dušení trvá, opakujte do příjezdu záchranné služby.
Pokud se vám podařilo dítě rozdýchat, vyhledejte i tak lékaře pro vyšetření a nadále ho bedlivě sledujte. Hlídejte, aby bylo v teple, a sledujte barvu jeho kůže – pokud by se vám zdála promodralá, může jít o signál poruchy dýchání a krevního oběhu.
Buďte připraveni – kurzy první pomoci
Budoucím rodičům se doporučuje během těhotenství navštěvovat předporodní kurzy, které je připraví nejen na samotný porod, ale i na péči o novorozence. Stejně důležité je zvážit i kurz první pomoci zaměřený na novorozence a děti. Praktický nácvik na výukových figurínách vám pomůže lépe si osvojit resuscitační techniky a další život zachraňující manévry. Kromě resuscitace se naučíte také správně reagovat v situacích, jako jsou pády, otravy, spáleniny a jiné krizové stavy. V krizových okamžicích hraje roli každá vteřina, proto se vyplatí být připravený a vědět, jak jednat, než dorazí lékařská pomoc.
Zdroje:
https://www.cervenykriz.eu/files/files/cz/edicepp/PP-u-deti.pdf
http://www.nadacekrizovatka.cz/prvni-pomoc-SIDS
https://www.upmd.cz/wp-content/uploads/2023/10/Resuscitace-kojence-prvni-pomoc-prevence-SIDS.pdf