Jak se zbavit pálení žáhy v těhotenství
Pálení žáhy je častý a nepříjemný průvodní symptom, který pociťuje mnoho těhotných žen, zejména během třetího trimestru. Obvykle je tento problém způsobený hormonálními změnami, ke kterým dochází v průběhu těhotenství, a také tlakem rostoucího miminka na vnitřní orgány. Výsledným efektem je to, že žaludeční šťávy proudí zpět do jícnu. I když to může být nepříjemný pocit, který dokáže narušit každodenní život, existuje několik způsobů, jak pálení žáhy v těhotenství zvládnout, a dokonce se ho zbavit. Podívejte se na několik tipů, jak na to.
Co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství
Pálení žáhy v těhotenství je obvyklým doprovodným jevem hormonálních a fyzických změn, které u těhotných žen probíhají. Existuje ale řada věcí, které může nastávající maminka udělat pro to, aby jí bylo lépe.
-
Jezte častěji menší jídla: Místo tří velkých jídel denně se snažte jíst častěji menší jídla. To pomůže zabránit tomu, aby se žaludek příliš naplnil a vyvíjel tlak na dolní jícnový sval a nezpůsoboval tak reflux (vracení se zpět) žaludeční kyseliny.
-
Vyhýbejte se konkrétním potravinám: Některá jídla, ingredience nebo bylinky mohou pálení žáhy vyvolat. Typicky se jedná například o kořeněná, tučná a kyselá jídla, kofein, čokoládu a citrusové plody. Pálivé jídlo v těhotenství snadno vyvolá nepříjemné pálení žáhy, i když na něj máte právě chuť. Snažte se těmto potravinám a jídlům vyhnout nebo omezit jejich příjem, aby se minimalizovalo riziko pálení žáhy.
-
Dostatečný příjem tekutin: Pití velkého množství tekutin, zejména vody, může pomoci zředit žaludeční šťávy a snížit pravděpodobnost pálení žáhy. Snažte se vypít alespoň 2 litry vody denně a vyhýbejte se nápojům syceným oxidem uhličitým nebo s kofeinem, které mohou pocit pálení žáhy zhoršovat.
-
Noste volné oblečení: Těsné oblečení, zejména v oblasti pasu a břicha, může vytvářet tlak na žaludek a zvyšovat tak pravděpodobnost pálení žáhy. Volte volné oblečení, které neomezuje rostoucí bříško a pas.
-
Poloha při spánku: Během spánku mějte hlavu výše než zbytek těla. Vyvýšení hlavy může pomoci zabránit tomu, aby se žaludeční šťávy vracely zpět do jícnu. Na trhu je k dispozici řada nejrůznějších podpůrných polštářů, z nichž si můžete vybrat takový, který vám bude nejlépe vyhovovat.
-
Pomoc přírody: Vsaďte na zkušenosti našich babiček a vyzkoušejte přírodní prostředky. Existuje řada bylin, rostlin nebo bylinných směsí, které mohou pomoci zmírnit příznaky pálení žáhy. Například zázvorový čaj je přírodní protizánětlivý prostředek, který je účinný na zmírnění zánětu v trávicím traktu a s ním spojené pálení žáhy. Žvýkačky mohou také pomoci, protože stimulují produkci slin, které spolehlivě neutralizují kyselé prostředí v žaludku a pomáhají s pálením žáhy.
-
Pomoc lékařů: Pokud jsou příznaky pálení žáhy závažné nebo trvají dlouhodobě, poraďte se se svým lékařem. Ten vám doporučí vhodné léky nebo alternativní léčbu, která vám pomůže příznaky pálení žáhy zvládnout a být v pohodě během celého těhotenství.
Pálivé jídlo v těhotenství – mýty, rizika a doporučení
Pro těhotné ženy je přirozené, že si dávají pozor na to, co jedí. Jednou z mnoha diskutovaných otázek mezi těhotnými ženami je, zda je bezpečné jíst kořeněná jídla. Někteří lidé se domnívají, že kořeněná jídla mohou dítěti ublížit nebo způsobit komplikace během těhotenství, neexistují však žádné důkazy, které by tato tvrzení potvrzovaly. Pojďme se blíže podívat na mýty, rizika a doporučení týkající se kořeněných jídel v těhotenství.
Mýty o kořeněných jídlech a těhotenství
Jedním z častých mýtů je, že kořeněná jídla mohou vyvolat porod nebo způsobit předčasný porod. Pro toto tvrzení však neexistují žádné vědecké důkazy. Konzumace kořeněných jídel může způsobit nepříjemné pocity nebo pálení žáhy v těhotenství, ale v žádném případě nepřivolají porod.
Dalším mýtem je, že kořeněná jídla mohou poškodit plod nebo způsobit nenarozenému miminku vrozené vady. Ani pro toto tvrzení však neexistují žádné vědecky podložené důkazy. Konzumace kořeněných jídel s mírou není pro nenarozené dítě škodlivá.
Rizika konzumace kořeněných jídel během těhotenství
I když kořeněná jídla sama o sobě nejsou pro dítě škodlivá, existují určitá rizika spojená s konzumací kořeněných jídel během těhotenství. Hlavní problém spočívá v tom, že pálivá jídla mohou být příčinou pálení žáhy, způsobovat zažívací potíže nebo zvracení v těhotenství. Kořeněná jídla prokazatelně zvyšují produkci žaludečních kyselých šťáv, které mohou podráždit sliznici jícnu a způsobit nepříjemné pocity spojené s refluxem.
Kromě toho mohou některé těhotné ženy po konzumaci kořeněných jídel mít střevní potíže nebo zažívat stavy silné nevolnosti. Oboje pak může vést k dehydrataci, která je potenciálně nebezpečná pro matku i dítě. Pokud nastávající maminka jí ráda kořeněná nebo pálivá jídla v těhotenství, není nutné se jich zcela vzdávat. Je však důležité přijmout některá opatření, aby byla minimalizována rizika spojená s konzumací kořeněných jídel.
TIP GYNEM: Snažte se vyhnout konzumaci kořeněných jídel na prázdný žaludek. To může zvýšit pravděpodobnost pálení žáhy nebo zažívacích potíží. Místo toho si před jídlem kořeněné dobroty dejte malé jídlo nebo svačinu. Kromě toho doporučujeme celkově omezit kořeněná jídla v jídelníčku. S rozumnou mírou jsou obecně pálivá jídla v těhotenství bezpečná, ale nadměrný přísun koření, zvláště toho pálivého, může zvýšit riziko pálení žáhy nebo zažívacích potíží.
Naslouchejte sama sobě
Stejně tak, jako je každý člověk individualita sama o sobě, tak každá žena prožívá těhotenství po svém. Pro některé maminky je to snadná věc, pro některé je to těžší. Proto je v těhotenství velmi důležité věnovat pozornost signálům vlastního těla. Pokud po konzumaci kořeněného nebo pálivého jídla pociťujete nepříjemné pocity, respektive pálení žáhy, snažte se mu v budoucnu vyhnout. Je důležité naslouchat svému tělu a vyhýbat se v těhotenství potravinám, které vám způsobují nepříjemné pocity a jiné problémy, jako je třeba zvracení v těhotenství vyvolané zvýšenou citlivostí na vůně a pachy.
Obecně lze říci, podle doporučení mnoha lékařů a gynekologů, že kořeněná jídla jsou v těhotenství obvykle bezpečná, ale mohou způsobovat pálení žáhy, zažívací potíže a další obtíže. Dodržováním výše zmiňovaných doporučení si můžete vychutnávat kořeněná a pálivá jídla s mírou a zároveň minimalizovat rizika pro sebe i váš ještě nenarozený přírůstek do rodiny. Pokud máte jakékoli obavy ohledně stravy během těhotenství, je vždy zásadní poradit se svým lékařem.
Pálení žáhy v těhotenství je běžný problém, který lze zvládnout a dokonce ho zcela eliminovat pomocí určitých změn životního stylu a využíváním dostupných, doporučených nebo přírodních doplňků stravy. Dodržováním několika málo základních (takzvaně babských i lékařsky odborných) rad můžete snížit riziko pálení žáhy a užít si těhotenství v klidu a pohodě.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/pregnancy/spicy-food-pregnancy
https://perelelhealth.com/blogs/news/spicy-foods-and-pregnancy