Jak probíhá selekce spermií pomocí MSS čipu?

Co je selekce spermií pomocí MSS čipu?

Během přirozeného početí musí spermie v pohlavním ústrojí ženy překonat řadu bariér a projít přirozenou selekcí, která odděluje zdravé spermie od ostatních. Běžné laboratorní techniky používané při léčbě neplodnosti tento proces nenapodobují – často využívají metodu centrifugace, která je pro spermie zátěží. Metoda MSS Chip (Microfluidic Sperm Sorting Chips) se snaží přirozené bariéry imitovat a v laboratorních podmínkách nám pomáhá selektovat spermie neinvazivním způsobem na základě jejich pohyblivosti. Vedlejším efektem je prokazatelně nižší podíl spermií s fragmentovanou DNA než ve vzorku před zpracováním. Metoda MSS Chip pomáhá vybrat spermie pro všechny techniky umělého oplodnění, ať už jde o metodu IVF (mimotělní oplodnění), ICSI (intracytoplazmatická injekce spermie) nebo IUI (intrauterinní inseminaci). Metoda MSS Chip dle nejnovějších klinických studií prokazatelně zvyšuje blastocyst rate a pregnancy rate a tím šanci na úspěšnost léčby.

 

 

Jak selekce touto metodou probíhá?

MSS Chip funguje na jednoduchém principu – vzorek spermatu se aplikuje do vstupní komůrky sterilního čipu. Spermie musí následně překonat systém mikrokanálků či proplavat skrz mikroporézní membránu (v závislosti na typu použitého čipu) do koncové komůrky. Tato preselekční metoda umožní průchod jen spermiím s progresivním pohybem, který je klíčovým faktorem pro schopnost fertilizace. Vybrané spermie, které tento proces zvládnou, jsou následně využity pro metody asistované reprodukce.

 

Kdy je vhodné použít MSS Chip?

Obecně lze využití MSS Chipu doporučit pro všechny metody asistované reprodukce při použití jak čerstvých, tak zamrazených spermií. Limitující je pro jeho použití koncentrace pohyblivých spermií ve vzorku. Chip nelze použít u spermiogramů s těžkou oligozoospermií (nízké koncentrace všech spermií v ejakulátu), asthenozoospermií (nízké koncentrace pohyblivých spermií) a u spermiogramů s kombinací těchto poruch v těžké formě. Dále není možné použití Chipu pro selekci spermií po mikrochirurgických operacích (MESA/TESE).

 

Zdroje: 

https://www.zymotfertility.com/publications/