Hemoroidy v těhotenství a po porodu - jak jim předcházet a jak je řešit?
Proč v těhotenství vznikají hemoroidy?
Hemeroidy jsou žilní pleteně, které jsou přirozenou součástí řitního kanálu a má je každý. Pokud ale dojde k nadměrnému tlaku, pleteně se zvětší a může vzniknout žilní onemocnění. Nejčastěji se projeví nepříjemnými pocity až bolestí, krvácením jasně červenou krví nebo drobným výklenkem v okolí konečníku. Bolest hemeroidy způsobují nejen při vyprazdňování, ale také při delším sezení. Dělí se na vnitřní a vnější podle toho, kde se vyskytují. Častý je i výskyt obou druhů najednou.
V těhotenství se objevují poměrně často z několika důvodů. Dochází k rychlému nárůstu hmotnosti, objem krve se zvyšuje až o 30 % a zvětšuje se tlak na žíly v pánevní oblasti kvůli rostoucí děloze. Mění se také hormonální hladiny, zvýšený progesteron uvolňuje cévní stěny a způsobuje náchylnost k rozšíření žil a otokům. Riziko vzniku zvyšuje rovněž zácpa, se kterou těhotné často potýkají. Hemeroidy se nejčastěji objevují na konci těhotenství a někdy přetrvávají v době po porodu. Vznikají i při samotném porodu v důsledku nadměrného tlačení. Ve většině případů se ale během šestinedělí zmírní nebo zcela odezní.
Jak hemoroidům předcházet?
Pokud se u vás už dříve hemeroidy objevily, nebo hledáte prevenci, jak jejich vzniku zabránit, vyzkoušejte některé z těchto opatření:
-
Dostatečný příjem vlákniny. Konzumace potravin bohatých na vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny, pomáhá udržet pravidelnou stolici a snížit riziko zácpy. Zdrojem vlákniny je také bylina psyllium (jitrocel indický), který můžete užívat, když už vás zácpa trápí.
-
Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. A to nejen z hlediska množství vypitých tekutin, ale také volte takové, které vašemu tělu prospívají.
-
Pravidelně se hýbejte. Lehké cvičení, jako je chůze nebo plavání, může podpořit trávení a zlepšit cirkulaci. Pro prevenci hemeroidů jsou také vhodné cviky na posílení pánevního dna.
-
Vyhněte se dlouhému stání nebo sezení: Dlouhé stání nebo sezení zvyšuje tlak na pánevní oblast. Pokud musíte sedět delší dobu, pravidelně se protahujte nebo procházejte.
-
Důsledná hygiena po vyprazdňování. Nezadržujte stolici a myslete na pravidelné vyprazdňování a následnou hygienu (můžete se i omýt vlažnou vodou). Škodlivé je i přílišné tlačení. Pokud už zácpou či hemeroidy trpíte, neseďte dlouho na toaletě a používejte vlhčený toaletní papír.
Léčba hemeroidů v těhotenství
Když už hemeroidy vzniknou,existuje několik možností, jak si od potíží ulevit a zbavit se jich. První pomocí často je krátká sedací lázeň ve vodě, do které se přidávají bylinky. V těhotenství nezapomeňte na to, že by voda neměla být příliš horká. Mnoho žen má dobré zkušenosti s dubovou kůrou, ze které lze připravit výluh. K dostání jsou také chladivé gely či masti, které rychle zmírní nepříjemné projevy a zároveň léčí – při nákupu v lékárně vám poradí, které z nich se hodí i pro těhotné.
Pokud domácí léčba nepomáhá, obraťte se na svého gynekologa nebo lékaře, který vás vyšetří a doporučí vhodné řešení. Stejně tak konzultujte problém s lékařem, pokud hemeroidy trpíte i nadále po porodu.
Zdroje:
https://zilniporadna.cz/magazin/hemoroidy-v-tehotenstvi-usetrete-si-problemy-931
https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-hemorrhoids#symptoms