Průjem a zácpa v těhotenství – co pomáhá?
Zácpa v těhotenství – příčiny
O zácpě mluvíme, pokud je stolice méně častá než jedenkrát za 3 dny. Kromě nižší frekvence může být vyprazdňování také obtížné nebo dokonce bolestivé. Nejde tedy o nic příjemného, v těhotenství je ale zácpa poměrně běžná – setká se s ní až polovina těhotných a nesignalizuje žádný vážnější problém. Zácpu (stejně jako nadýmání) způsobuje rostoucí hladina hormonu progesteron, kvůli kterému se zpomaluje činnost trávicího traktu. Dobrá zpráva tedy je, že po porodu potíže se zácpou a nadýmáním odezní.
Kromě progesteronu bývá viníkem také železo coby doplněk stravy, který těhotné často užívají. Ve třetím trimestru má na trávení dále vliv tlak zvětšující se dělohy. Zácpa je také příčinou další časté těhotenské nepříjemnosti – hemeroidů.
Co na zácpu (nejen) v těhotenství pomáhá?
-
Dostatek pohybu
-
Pitný režim
-
Strava bohatá na vlákninu
-
Mléčné výrobky
V první řadě je při problémech se zácpou důležité upravit jídelníček a dostatečně pít (vodu, bylinkové čaje – pro trávení zvolte například heřmánek či meduňku). Důležité je také pít po menších dávkách během celého dne. Doporučovanou vlákninu, která zažívání usnadňuje, obsahují celozrnné výrobky (pečivo, rýže, těstoviny), luštěniny, ovoce a zelenina. Denní doporučený příjem vlákniny v těhotenství je 30 gramů. Pro činnost střev jsou blahodárné také bakterie mléčného kvašení, zařaďte tedy do jídelníčku jogurty a kefíry, alespoň jednu porci denně. Užívat lze také probiotika.
V případě bolestivého vylučování můžete pro rychlou úlevu použít glycerinové čípky. Vyhněte se ale klasickým projímadlům, které nejsou pro těhotné vhodné (pokud je po zvážení stavu nedoporučí lékař).
Proč se v těhotenství objevuje průjem?
Průjem není na rozdíl od zácpy běžnou fyziologickou součástí těhotenství. Pokud se dostaví, značí buď dietní chybu těhotné nebo onemocnění virovou či bakteriální infekcí. Přesto se některé ženy celé těhotenství potýkají s mírným průjmem. Někdy je součástí nevolností v prvním trimestru. V závěru těhotenství pak průjem signalizuje, že se tělo chystá na blížící se porod. Více o signálech blížícího se porodu se dočtete v našem článku zde.
Řada těhotných žen užívá v těhotenství magnesium (hořčík). I ten má na svědomí rychlejší vyprazdňování. Příčinou průjmu může být dále cestování, tropické teploty nebo stres.
Co pomáhá na průjem v těhotenství?
Pokud se průjem objeví, první pomocí je úprava jídelníčku. Vhodné je suché pečivo, vývary, rýže, brambory nebo dušená mrkev. Vyvarujte se naopak všeho tučného, smaženého a také mléčným výrobkům. Hlídejte si pitný režim, který by měl zahrnovat především neperlivou vodu a čaje (bylinkový či černý). V prvních dnech není potřeba sahat po lécích, vhodná jsou ale probiotika a v případě potřeby rehydratační roztok (zejména pokud je průjem silný nebo zároveň zvracíte).
Kdy vyhledat lékaře?
U běžných průjmových onemocnění obvykle stačí se s lékařem pouze poradit ohledně léků, které můžete v těhotenství užívat. Pokud vás ale průjem trápí několik dní, provází ho intenzivní zvracení, bolesti břicha, zimnice nebo horečka, pak s návštěvou lékaře neotálejte.
K lékaři běžte ihned také v případě, kdy zpozorujete známky dehydratace (tmavá moč, točení hlavy, sucho v ústech). Stejně tak pokud cítíte změny v pohybech miminka, ať už méně pohybů nebo naopak prudké pohyby. Může jít o předčasný porod, který provází křeče v břiše, tlak v pánvi, bolest v podbřišku nebo neobvyklý vaginální výtok.