Těhotenská kalkulačka

Otěhotněla jsem:

Kdy začíná těhotenství?

I když se to může zdát zvláštní, začátek těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. K oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění na děložní sliznici přitom dochází až 2 nebo 3 týdny od prvního dne cyklu. Proč se tedy žena ještě před samotným stykem označuje jako “těhotná”? Je to proto, že první den menstruačního cyklu je začátkem reprodukčního cyklu ženy. V prvních dvou týdnech dochází k dozrání jednoho vajíčka, které může následně být oplodněno.

Co znamená lékařské označení týdne těhotenství?

Aby se lékaři rychle zorientovali ve fázi těhotenství, vymysleli jednotný popis týdne těhotenství např. 15+3. První číslo značí počet ukončených týdnů těhotenství a to druhé počet dnů nad rámec ukončených týdnů. V případě označení 15+3 je ukončen 15. týden těhotenství a dále uběhly 3 dny.

Výpočet týdne těhotenství a výpočet termínu porodu

Těhotenství trvá průměrně 280 dní, tj. 9 kalendářních měsíců, neboli 40 týdnů.

Dále těhotenství rozdělujeme do 3 trimestrů:

  • 1. trimestr od početí do 12+6 (tedy před ukončením 13. týdne těhotenství)
  • 2. trimestr od 13+0 do 27+6 (tedy před ukončením 28. týdne těhotenství)
  • 3. trimestr od 28+0 do porodu

Při výpočtu týdne těhotenství se nejčastěji řídíme dnem poslední menstruace. Předpokládaný termín lékař potvrdí až během ultrazvuku na prvotrimestrálním screeningu. Pořád se ale jedná o předpokládaný termín porodu, který je pouze orientační. Ve většině případů k porodu dochází v rozmezí až 2 týdny před předpokládaným termínem porodu a 2 týdny po něm (tedy od 38+0 do 42+0).

Objevují se i další metody výpočtu fáze těhotenství nebo termínu porodu, jako je den početí nebo den prvních pohybů miminka. Tyto metody nejsou ale příliš přesné.

Velmi rychlá a efektivní metoda pro výpočet termínu porodu za pomoci posledního dne menstruace je Naegeleho pravidlo. Pravidlo funguje následovně:

K datu poslední menstruace přičtěte 7 dní a odečtěte 3 měsíce = výsledkem je přibližné datum porodu (rok je třeba přizpůsobit).

Co můžu během těhotenství čekat?

Nevíte, jestli jsou Vaše příznaky během těhotenství normální a zajímá Vás, co Vás brzy čeká? Využijte naši těhotenskou kalkulačku, která Vám průběhem těhotenství postupně provede.