PROLUTEX 25 mg

Prolutex

K čemu lék slouží

PROLUTEX – jedná se o progesteron, přirozeně se vyskytující ženský pohlavní hormon, který je nutno suplementovat při asistované reprodukci. Toto léčivo působí na výstelku dělohy a pomáhá otěhotnět a těhotenství udržet.

Jak lék skladovat

Neuchovávejte při teplotě nad 25 °C, uchovávejte výrobek v původním obalu, aby byl chráněn před světlem a mrazem.

Jak se lék užívá

Léky užíváme vždy dle pokynu lékaře. Začne se aplikovat po odběru vajíček a dále se s tímto pokračuje až do těhotenského testu. V případě gravidity ještě po první tři měsíce těhotenství.

Před aplikací léku si vždy umyjte ruce. Připravte si ampulku s lékem, injekční stříkačku a velkou a malou injekční jehlu. Přiložením a zatlačením palce na tmavý bod na ampulce ji zlomíte a tím ji otevřete. Na stříkačku si nasadíte větší jehlu a tekutinu z ampulky natáhnete do stříkačky. Posunem pístu vytlačíte vzduch ze stříkačky a nasadíte jehlu menší. Nyní je lék připraven k aplikaci.

Pro vpich si zvolte oblast kolem pupíku ve spodní části břicha a místo aplikace každý den střídejte. V místě vpichu použijte dezinfekční polštářek. Aplikace léku by měla proběhnout do podkoží, proto vpich provádějte pod úhlem 90°stupňů s přidržením podkožní řasy. Vpíchněte celou jehlu do podkoží a posunem pístu zpět ověřte, zdali nejste v cévě. Pokud by se vám stříkačka zbarvila krví, injekci vytáhněte a použijte jinou. Pokud je vše v pořádku, stiskem pístu stříkačky aplikujte lék. Použitou stříkačku s jehlou vyhoďte do kontejneru.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky při užívání tohoto léku nejsou časté. Můžete pocítit bolest hlavy, malátnost, nevolnost, v místě vpichu bolest, zarudnutí, svědění, podráždění, otok, modřinu, dále pak spasmus dělohy, krvácení z pochvy, či citlivost prsů.