Přibírání v těhotenství: Jaký váhový přírůstek je ideální?
Co způsobuje přibírání v těhotenství?
Tělo ženy se od početí mění a připravuje na to, aby v něm mohl vyrůst plod. Upravuje se krevní oběh, zvyšuje se objem krve, tekutin a tukových zásob. Proměnou prochází také prsní tkáně, které se zvětšují. V pokročilejších stádiích těhotenství se zvětšuje děloha. Váha miminka z celkového přírůstku váhy představuje 3 až 4 kilogramy, dále se pak do porodní hmotnosti započítává placenta a plodový obal. To vše je naprosto nezbytné a je tedy očividné, že váhový přírůstek během těhotenství je nejen zcela běžný, ale také nutný. Naopak problém je, pokud žena například ze zdravotních problémů nepřibírá (nižší přírůstek než 7 kilogramů je považovaný za rizikový).
Kolik přibrat v těhotenství?
Obecná doporučení lékařů se shodují v tom, že ženy s průměrnou váhou a fyziologickým těhotenstvím by měly přibrat zhruba 10 až 15 kilogramů (v případě vícečetných těhotenství je číslo vyšší, u dvojčat 15 až 20 kilogramů). V případě, že má žena před otěhotněním podváhu, měla by přibrat více; naopak – ženy s nadváhou by optimálně dosáhnout nižšího váhového přírůstku.
Během prvního trimestru většinou ženy přibírají poměrně málo – změny v těle zatím nemají na váhu příliš vliv a navíc řadu těhotných trápí nevolnosti. Nejvyšší váhový přírůstek obvykle přinese druhý trimestr, kdy žena přibírá každý měsíc zhruba 2 a 2,5 kilogramů. Nárůst váhy pak ve třetím trimestru opět o něco zpomalí, lze očekávat 4 až 7 kilogramů navíc. Tato čísla jsou ale individuální.
Váhový přírůstek v těhotenství – tabulka (dle amerického Institutu medicíny a národního výzkumu)
Váha před otěhotněním |
Doporučený váhový přírůstek |
Podváha (BMI nižší než 18,5) |
13 až 18 kg |
Normální váha (BMI 18,5 až 24,9) |
11 až 16 kg |
Nadváha (BMI 25 až 29,9) |
7 až 11 kg |
Obezita (BMI 30 a více) |
5 až 9 kg |
Faktory ovlivňující přibírání
-
Těhotenství s jedním dítětem versus vícečetné těhotenství
-
Genetické faktory – vliv na metabolismus
-
Věk – ženy nad 35 mívají nižší přírůstek, ale častěji mají nadváhu už před otěhotněním
-
Životní styl – strava, pohyb, spánek apod.
-
Průběh těhotenství – preeklampsie; rizikové těhotenství; nevolnosti aj.
-
Zdravotní potíže – cukrovka, onemocnění štítné žlázy aj.
Všechny zmíněné faktory váhový přírůstek ovlivňují, ale ani tak se nedá s jistotou říci, zda žena přibere více či méně. Není výjimkou, že v prvním těhotenství těhotná přibere více kilo než u druhého těhotenství nebo naopak.
Rychlý váhový přírůstek či úbytek – kdy zpozornět?
Rychlé nabírání na váze není jen estetickou otázkou, ale někdy také signalizuje zdravotní problém. Může jít například o ukazatel hypertenze (vysokého krevního tlaku), nebo příznak HELLP syndromu, velmi vážného vzácného onemocnění těhotných.
Stejně tak by žena měla zpozornět při náhlém poklesu váhy v těhotenství. U zhruba 1 % těhotných se vyskytne tzv. hyperemesis gravidarum, neboli nadměrné zvracení v prvním trimestru, kdy dochází k úbytku hmotnosti, ale v dalších fázích těhotenství problém vymizí. Pokud je hmotnost plodu pravidelně pod dolní hranicí pro daný týden těhotenství, může to svědčit o zaostávání růstu, poruchách metabolismu a jiných komplikacích.
Vliv váhy matky na zdraví dítěte
Existuje několik studií, které prokázaly souvislost mezi váhovým přírůstkem matky během těhotenství a následnou váhou jejich dětí. Ukázalo se, že u dětí, jejichž matky přibraly více než je doporučený přírůstek, je nejen vyšší porodní hmotnost, ale i později se u nich častěji objevuje nadváha či obezita. Kromě toho měly tyto děti vyšší riziko kardiovaskulárních chorob (vyšší podíl tukové tkáně, vyšší krevní tlak, nižší HDL cholesterol).
Naopak pokud ženy měly nižší váhový přírůstek než je doporučený, hrozí nízká porodní hmotnost novorozence, vyšší riziko předčasného porodu a zpomalený vývoj. Váhový přírůstek má tedy vliv jak na růst plodu během těhotenství, tak i na porodní váhu miminka a jeho následný vývoj.
Co můžete udělat pro optimální váhový přírůstek?
Váha v těhotenství může ženu potrápit, ale jak jsme vysvětlili, přibírání je nezbytné pro její vlastní zdraví i správný vývoj plodu. Těhotenství není obdobím vhodným pro dietu či zásadní omezení ve stravě. Abyste udržely váhový přírůstek v ideálních mezích, snažte se dodržovat pravidla zdravého stravování a pokud je to možné, dopřejte si pravidelný pohyb. Pro udržení zdravé hmotnosti je také důležitá psychická pohoda – ve stresu jsme totiž náchylnější k přejídání, nebo k výběru nezdravých potravin.
Dobrá kondice je důležitá nejen v těhotenství, ale také při porodu a následných měsících s miminkem, které jsou pro tělo také fyzicky náročné. Se shozením nabraných kilogramů proto raději počkejte na klidnější období.
Zdroje:
-
N. Vodrážková – Faktory ovlivňující přírůstky váhy v těhotenství (https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/75210/BPTX_2015_1_11310_MDIPL002_419232_0_180655.pdf?sequence=1&isAllowed=y )
-
https://www.cpzp.cz/clanek/2493-0-Obezita-v-tehotenstvi-zvysuje-porodni-vahu-ditete.html
-
https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/pregnancy-weight-gain/