Bylinky v těhotenství – které můžete užívat a čemu se vyhnout?

Bylinky vhodné v těhotenství

Byliny mohou být skvělým pomocníkem pro nastávající maminky, avšak je důležité vědět, které jsou v těhotenství skutečně bezpečné a prospěšné. Pokud zvolíte správné druhy a dávkování, patří k prospěšným např. tyto:

 

 

 

Pitný režim – které bylinky lze zařadit?

Bylinné čaje jsou sice méně koncentrované než léčivé extrakty, ale i při jejich popíjení je důležité myslet na to, že jde o byliny se specifickými účinky. Nepijte proto dlouhodobě stále jeden typ, ale střídejte je – ideálně s ovocnými čaji, u kterých nemusíte řešit žádné omezení. Vhodný je například čaj rooibos, který je antioxidační, uklidňující a obsahuje prospěšné vitamíny a minerály. Navíc je také narozdíl od černého a zeleného čaje bezkofeinový. K oblíbeným patří také šípkový čaj s vysokým obsahem vitamínu C, heřmánkový nebo lipový čaj. 

 

Ke sporným bylinám patří například často užívaná máta. Ta je sice skvělým pomocníkem při řešení trávicích obtíží, ale ve vyšších dávkách může být problematická. Pokud si občas dopřejete jeden šálek, nic se nestane, ale nepijte ji příliš často.  

 

Zakázané bylinky aneb čeho se vyvarovat

K nevhodným bylinám v době těhotenství patří ty, které mohou mít nepříznivý vliv na těhotenství a vývoj plodu. Nejvíc rizikový je první trimestr, kdy je plod nejvíce ohrožen škodlivými vnějšími faktory. Skupinou bylin, kterým byste se měla vyhnout, jsou tzv. emmenagoga, které stimulují průtok krve v pánevní oblasti a děloze a mohou způsobit předčasný porod či potrat. Patří sem andělika, dřišťál, srdečník, ploštičník, chvojník, pelyněk a vratič. 

 

Dále jsou nebezpečné byliny s vysokým obsahem alkaloidů – ocún, kostival, kávovník, krevnice, vodilka, dřišťál. Antrachinonová laxativa používající se k léčbě zácpy, jako je krušina, řešetlák a senný list, se v těhotenství nedoporučují, protože mohou nadměrně stimulovat střeva a vyvolat předčasný porod. Mezi zakázané bylinky v těhotenství patří rovněž ty, které jsou v době snahy o miminko naopak doporučované – například ženšen či ashwagandha. Dále jsou nebezpečné např. tyto byliny:

 

 

Nevhodné koření – pozor na nadměrné užívání

 

Výše zmíněné byliny najdete v léčivech, ale nepatří k těm, které běžně najdeme v jídelníčku nebo pitném režimu. I mezi hojně užívanými bylinami se najdou takové, které se v těhotenství nedoporučují. Jde především o koření: estragon, fenykl, kmín, hřebíček, libeček, majoránku, rozmarýn, nať petržele, skořici, šafrán, tymián  i yzop. Pokud jsou používané jako dochucovadlo, tak jejich působení není tak silné jako u bylinných nálevů či extraktů. Nejde tedy o to, že byste je jako těhotná nesměla vůbec konzumovat, ale doporučuje se omezit je.

 

Při běžné konzumaci bylin a koření v kuchyni se držte hesla „všeho s mírou“. Těhotenství je citlivé období, ve kterém platí, že opatrnost je vždy na místě.

 

Zdroje:

https://www.researchgate.net/publication/229000125_Herbal_Medicines_Are_they_safe