Říjen, 2024
blog

Špinění a výtok v těhotenství. Co signalizují a kdy jít k lékaři?

Výtok na začátku těhotenství

Vaginální či poševní výtok jsou samy o sobě přirozené a jsou spojené s menstruačním cyklem. V době, kdy žena otěhotní, může dojít ke změnám. Objevuje se silnější vaginální výtok, a to už v počátku těhotenství a jeho příčinou jsou těhotenské hormony. Chrání pochvu a dělohu proti infekcím, proto není třeba se ho bát – tedy pokud jde o bezbarvý nebo bílý výtok. 

Je vám výtok nepříjemný? Noste bavlněné a prodyšné kalhotky, které si častěji vyměňujte. Pokud se pouze v kalhotkách kvůli intenzitě výtoku necítíte komfortně, řešením může být použití intimní vložky (k sehnání jsou i látkové) nebo menstruačních kalhotek. Pokud je to možné, častěji se omývejte čistou vodou nebo speciálními přípravky pro intimní hygienu. 

 

 

Kdy výtok představuje problém?

Pokud by se dostavily pocity svědění či pálení, výtok měnil barvu či zápach, navštivte lékaře – může jít o infekci, nejběžnější jsou kvasinkové. Nejsou tolik závažné jako bakteriální, ale i tak dokážou být nepříjemné. Výtok je nažloutlý a má hrudkovitou konzistenci. Objevuje se také zarudnutí a svědění. Léčba probíhá lokálně, volně prodejné jsou nejrůznější čípky a krémy. V období těhotenství je ale vhodnější navštívit lékaře, který typ infekce potvrdí a předepíše léčbu vhodnou pro těhotné. 

Bakteriální infekce se projevují nažloutlým nebo zeleným výtokem, který navíc zapáchá. Stejně jako u kvasinek se může dostavit svědění či úporné pálení. Bakterie mohou být nebezpečné pro plod, proto je důležité nechat se včas vyšetřit a zahájit vhodnou léčbu. V případě neléčení bakteriální infekce může nastat dokonce i předčasný porod či jiné komplikace.

Špinění a krvácení v těhotenství

V prvních dnech těhotenství (10. - 13. den po početí) se někdy objeví i tzv. špinění neboli slabé vaginální krvácení. Patří k prvním signálům, díky kterým poznáte, že jste těhotná. Trvá maximálně pár dnů a je způsobené uhnizďováním vajíčka v děložní tkáni (tzv. implantační krvácení). Jde o fyziologický příznak, pozor ale – dá se zaměnit s menstruací. Některé ženy trápí občasné špinění po celou dobu těhotenství. Důvodem může být například pohlavní styk, během kterého dojde k porušení překrvené poševní sliznice. Také děložní čípek je prokrvenější, proto se krvácení někdy objeví i po lékařském vyšetření. Špinění se objevuje také na konci těhotenství, kdy dochází k uvolňování porodních cest.

Silnější krvácení v těhotenství může a nemusí značit problém – proto pokud se dostaví, navštivte raději co nejdříve svého lékaře. V prvním trimestru je nejvyšší riziko potratu, krvácení může provázet také mimoděložní těhotenství. V pozdější fázi těhotenství pak nebezpečné předčasné odlučování placenty, nebo její nesprávné uložení. K lékaři proto vždy jděte v těchto případech:

 

Zdroje:

Eva Mašátová – Vaginální mikrobiota a její vliv v těhotenství. (BP) Dostupné zde: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/108608/130258043.pdf?sequence=1&isAllowed=y