Antibiotika v těhotenství: Jaká jsou rizika a kdy je (ne)užívat?
Antibiotika vhodná v těhotenství
Antibiotika jsou léky, kterými se léčí bakteriální onemocnění. V případě běžných nachlazení, viróz a chřipek se nepředepisují, protože příčiny nemoci neřeší a pouze zvyšují riziko antibiotické rezistence (neboli odolnosti bakterií vůči antibiotikům). V případě bakteriálních infekcí je ale naopak léčba antibiotiky nutná, a to i v případě těhotenství. Neléčená nemoc totiž představuje pro ženu i plod mnohem větší nebezpečí, než je užívání antibiotik. Vždy ovšem platí, že antibiotika je třeba brát uvážlivě pouze po předepsání lékařem, a to to nejen v době těhotenství. U těhotných žen je ale nutné přizpůsobit jejímu stavu výběr konkrétních léčiv.
Obecně se mezi vhodná antibiotika v období těhotenství řadí penicilinová řada (ta jsou nejčastější volbou), cefalosporinová antibiotika, dále pak antibiotika ze skupiny makrolidů (až ve 2. trimestru). Zakázané jsou naopak tetracykliny, které prokazatelně narušují vývoj kostní hmoty a zubní skloviny plodu, a také chinilony. V případě, že vám lékař antibiotika předepíše, důvěřujte mu a skutečně je berte dle pokynů. Probíhající neléčená infekce má na vývoj dítěte negativní vliv, v raném období těhotenství hrozí např. o chromozomové poruchy, v pokročilejším se pak zvyšuje riziko předčasného porodu a s ním souvisejících komplikací.
Léčba v jednotlivých trimestrech
Nejnáchylnější k vnějším vlivům je plod v počátcích těhotenství, kdy se rozhoduje o výskytu vrozených vývojových vad. V této době je potřeba vyhnout se antibiotikům z tzv. tetracyklinové řady. Následkem může být poškození plodu. Z pohledu farmakologie je naopak nejméně problémovým druhý trimestr až doba do měsíce před porodem. Pokud placenta funguje tak, jak má, je schopna do značné míry vyloučit metabolity léků. Zabraňuje také jejich hromadění v tkáních plodu a plodové vodě. Měsíc před porodem je opět nutná zvýšená opatrnost při užívání léčiv, a to z důvodu, že se blíží porod a následně období kojení (léky do mateřského mléka přecházejí a přímo tak ovlivňují organismus novorozence).
Ve všech obdobích odborníci upozorňují, že význam léčby musí převyšovat možné komplikace. V případě podávání jakýchkoliv léčiv se lékaři řídí kategorizací léků, které se liší mírou rizika – v první kategorii jsou léčiva, která plod nijak neohrožují a zároveň na jejich užívání byla provedena studie, až po kategorii léků s nejvyšším rizikem. Většina běžně předepisovaných léků (včetně antibiotik) spadá do 2. kategorie – tzn., že studie na zvířatech riziko neprokázaly, studie na těhotných ženách ale provedeny nebyly.
Jakékoliv užívání léků v průběhu těhotenství vždy konzultujte s odborníkem – v případě volně prodejných léčiv s lékárníkem, v případě léků na předpis vždy lékaře informujte o tom, že jste těhotná.
Na co je třeba dát pozor při užívání antibiotik?
V případě, že se u vás objeví jakákoliv alergická reakce (např. vyrážka, otoky, svědění očí), kontaktujte co nejrychleji svého lékaře. Nikdy také neukončujte předčasně léčbu, i když příznaky nemoci ustoupí. Infekce se nemusí zcela vyléčit. Následně je nutné léčbu zopakovat, nebo nasadit jiné léky. Nezapomeňte také na to, že ve vzácných případech se může u novorozence rozvinout rezistence na dané antibiotikum.
Nejčastější důvody užívání antibiotik v těhotenství
-
Zánět močových cest – Kvůli anatomickým změnám močových cest z důvodu zvětšující se dělohy jsou infekce močových cest u těhotných poměrně běžné. Projevují se častějším močením, bolestí v podbřišku, zvýšenou teplotou či krví v moči.
-
Angína – Angína se nejčastěji projeví úpornou bolestí v krku a horečkami. Pokud máte podezření na tuto nemoc, navštivte svého lékaře, který vám udělá výtěr z krku.
-
Vaginální infekce v těhotenství – V případě, že stěr prokáže bakteriální infekci, je nutné přeléčení antibiotiky.
-
Bakteriální záněty nosních dutin, záněty středního ucha apod. V tomto případě stačí někdy i lokální antibiotické kapky.
-
Záněty zubů.
Dalším případem, kdy je nutné antibiotika v těhotenství nasadit (respektive při porodu), je zjištěná přítomnost bakterie Streptokok B v porodních cestách. Pro ženu nepředstavuje riziko, plod se ale při průchodu porodními cestami může nakazit. Proto se přítomnost této bakterie testuje a výsledek se zapisuje do těhotenské průkazky. V případě pozitivního nálezu je nutné podat včas antibiotika, minimálně 3 hodiny před porodem.
Jak minimalizovat riziko nemocí v době těhotenství?
Nemoci se nikomu nevyhýbají, přesto je možné riziko minimalizovat tím, že budete podporovat vaši imunitu. Dbejte na zdravý jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny, nezapomínejte na pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud je to možné, vyhněte se místům se zvýšeným rizikem nákazy, obzvlášť v období epidemií (MHD, nákupní centra). Pravidelně si také umývejte ruce. Pokud jste už před otěhotněním častěji trpěla na záněty močových cest, můžete jako prevenci užívat extrakt z brusinek. Vyhněte se také koupelím, nošení těsného prádla a zadržování močení.
Zdroje: