Jak na resuscitaci – první pomoc pro novorozence a kojence

Co je to SIDS a jak mu předcházet?

Novorozenci a kojenci do jednoho roku života jsou ohroženi syndromem náhlého úmrtí kojence (SIDS). V žádné novorozenecké výbavičce by neměl chybět monitor dechu, který spustí alarm, pokud nezaznamená dýchání. Tento signál umožňuje rychle zasáhnout a zahájit resuscitaci, je-li to nutné. Nejprve se ale vždy ujistěte, zda nejde o falešný poplach – dítě může dýchat mělce, nebo starší kojenec změnil polohu a monitor pohyb dechu nezachytil.

 

 

Pro snížení rizika SIDS je zásadní dodržovat preventivní opatření. Miminko by mělo spát na zádech, nikoliv na břiše, a to na pevné matraci. V postýlce nesmí být žádné předměty, jako jsou polštáře či přikrývky, které mohou zakrýt hlavičku a způsobit udušení. Bezpečnou volbou jsou spací pytle, do nichž se dítě oblékne. Dbejte také na správnou teplotu v místnosti – ideální je kolem 20 °C. V létě postačí lehký overal z prodyšného materiálu, který zabrání přehřátí. 

Kouření je dalším významným rizikovým faktorem. Děti kuřaček jsou náchylnější k SIDS. I když nekouříte přímo u dítěte, škodlivé látky vydechujete ještě půl hodiny po dokouření cigarety. Nikotin navíc tlumí dechové centrum dítěte, což může ohrozit jeho život.

 

Resuscitace novorozence a kojence krok za krokem

 

 

Co dělat při vdechnutí cizího tělesa?

Pokud máte podezření, že dítě přestalo dýchat kvůli vdechnutí cizího tělesa (např. hlen, zvratky, jídlo, drobný předmět), dýchá namáhavě a rudne, položte si dítě položíte předloktí hlavičkou níže a dlaní proveďte 3 až 5 úderů do zad mezi lopatky. Pokud tento pohyb nepomůže, proveďte stlačení nadbřišku dítěte. A to tak, že ho položíte na záda např. na předloktí opět s hlavou níže, dva prsty položíte do oblasti nadbřišku na dolní část hrudní kosti a 3 až 5 x za sebou hrudníček stlačíte (1x za 3 vteřiny). Poté zkontrolujte, jestli nemá v ústech cizí těleso. Pokud dušení trvá, opakujte do příjezdu záchranné služby.

 

Pokud se vám podařilo dítě rozdýchat, vyhledejte i tak lékaře pro vyšetření a nadále ho bedlivě sledujte. Hlídejte, aby bylo v teple, a sledujte barvu jeho kůže – pokud by se vám zdála promodralá, může jít o signál poruchy dýchání a krevního oběhu.

 

Buďte připraveni – kurzy první pomoci

Budoucím rodičům se doporučuje během těhotenství navštěvovat předporodní kurzy, které je připraví nejen na samotný porod, ale i na péči o novorozence. Stejně důležité je zvážit i kurz první pomoci zaměřený na novorozence a děti. Praktický nácvik na výukových figurínách vám pomůže lépe si osvojit resuscitační techniky a další život zachraňující manévry. Kromě resuscitace se naučíte také správně reagovat v situacích, jako jsou pády, otravy, spáleniny a jiné krizové stavy. V krizových okamžicích hraje roli každá vteřina, proto se vyplatí být připravený a vědět, jak jednat, než dorazí lékařská pomoc.

 

Zdroje:

https://www.cervenykriz.eu/files/files/cz/edicepp/PP-u-deti.pdf

http://www.nadacekrizovatka.cz/prvni-pomoc-SIDS

https://www.upmd.cz/wp-content/uploads/2023/10/Resuscitace-kojence-prvni-pomoc-prevence-SIDS.pdf